Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2014, sygn. IPPB5/423-435/14-2/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-435/14-2/MW

Czy na Spółce ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego u źródła od płatności dokonanych na rzecz koreańskiego rezydenta podatkowego w związku z opłatami okresowymi za dostęp i korzystanie z systemu informatycznego w przedstawionym stanie faktycznym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2014 r. (data wpływu 15 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • nieuwzględnienia programów komputerowych w definicji należności licencyjnych, zawartej w art. 12 polsko-koreańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest nieprawidłowe,
  • braku obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku u źródła) z tytułu wypłaty wynagrodzenia dla koreańskiego rezydenta podatkowego za dostęp i korzystanie z systemu informatycznego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy na Spółce ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego u źródła od płatności dokonanych na rzecz koreańskiego rezydenta podatkowego w związku z opłatami okresowymi za dostęp i korzystanie z systemu informatycznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym i należy do międzynarodowej grupy kapitałowej. Jedynym udziałowcem Spółki jest podmiot z siedzibą w Korei, będący koreańskim rezydentem podatkowym, nie posiadającym na terytorium Polski oddziału ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej (dalej: koreański udziałowiec lub udziałowiec). Wnioskodawca jest w posiadaniu certyfikatu rezydencji podatkowej udziałowca. Koreański udziałowiec zakupił od podmiotu trzeciego licencję na oprogramowanie komputerowe, które pozwala na integrację systemową pomiędzy podmiotami należącymi do grupy kapitałowej i obejmuje zintegrowany system informatyczny z modułami sprzedaży, oraz finansowo-księgowym. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy dostawcą oprogramowania oraz koreańskim udziałowcem, prawo do użytkowania oprogramowania przysługuje udziałowcowi oraz innym podmiotom z grupy kapitałowej. W związku z tym, oprogramowanie zostało także faktycznie udostępnione dla potrze Spółki i jest przez nią wykorzystywane dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Spółka może używać oprogramowania wyłącznie na jej własne potrzeby zgodnie z jego przeznaczeniem, bez możliwości powielania go, rozpowszechniania i modyfikowania. Spółka korzysta z tego programu na podstawie umowy zawartej między koreańskim udziałowcem a dostawcą programu, natomiast ze swoim udziałowcem Spółka ma podpisaną umowę o współpracy, która określa zasady wzajemnej współpracy spółek w zakresie usług spedycyjnych i transportowych oraz w zakresie usług doradczych świadczonych przez udziałowca na rzecz polskiej Spółki, jak też określa sposób obliczenia wynagrodzenia za dostęp oraz użytkowanie systemu informatycznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00