Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2015, sygn. IPPP1/4512-844/15-3/KR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-844/15-3/KR

Ustalenia podstawy opodatkowania, w sytuacji gdy uregulowanie należności nastąpi poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności. Wystawienia faktur korygujących do faktur zaliczkowych wystawionych w latach 2004-2008. Wystawienia noty księgowej dokumentującej zwrot zaliczek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2015 r. (data wpływu 13 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • ustalenia podstawy opodatkowania, w sytuacji gdy uregulowanie należności nastąpi poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności jest prawidłowe,
  • wystawienia faktur korygujących do faktur zaliczkowych wystawionych w latach 2004-2008 jest nieprawidłowe,
  • wystawienia noty księgowej dokumentującej zwrot zaliczek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania, w sytuacji gdy uregulowanie należności nastąpi poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności, wystawienia faktur korygujących do faktur zaliczkowych wystawionych w latach 2004-2008 oraz wystawienia noty księgowej dokumentującej zwrot zaliczek.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

A. Sp. z o.o. (dalej A. lub Wnioskodawca) zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej polegającej m.in. na sprzedaży nieruchomości (w tym gruntów zabudowanych oraz niezabudowanych). A. zajmowała się między innymi nabywaniem nieruchomości na zlecenie B. Sp. z o.o. (dalej B.). B. była zainteresowana zakupem gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach, gdyż planowała wybudowanie na nich sklepów. B. jest właścicielem sieci sklepów z artykułami do majsterkowania, budowy, remontu i urządzania domu, pielęgnowania ogrodu, itp. i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej towarów.

W latach 2004 - 2008 A. zawarła umowy przedwstępne z B., na mocy których zobowiązała się do sprzedaży na rzecz B. gruntów położonych w kilku miejscowościach na terenie Polski (między innymi w X., R. i P.). Celem pełnego wyjaśnienia stanu faktycznego należy wyjaśnić, że A., zgodnie z zawartymi umowami przedwstępnymi, zobowiązana była do sprzedaży na rzecz B. więcej niż jednej wydzielonej ewidencyjnie działki w danej lokalizacji. W niektórych przypadkach A. zobowiązywała się w umowach przedwstępnych do wcześniejszego scalenia lub podziału działek. Zdarzało się tez, że A. zobowiązywała się do nabycia wskazanych przez B. działek (A. nie była ich właścicielem w dniu zawierania umowy przedwstępnej) i następnie ich odsprzedaży łącznie z innymi działkami. B. była bowiem zainteresowana zakupem konkretnego obszaru pozwalającego jej na zrealizowanie planowanej inwestycji (budowa sklepu wielopowierzchniowego z parkingiem, infrastrukturą towarzyszącą, itp.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00