Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2016, sygn. 3063-ILPB2.4510.92.2016.1.AO, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. 3063-ILPB2.4510.92.2016.1.AO

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na kary umowne.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 6 września 2016 r. (data wpływu 13 września 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na kary umowne jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na kary umowne.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka świadczy wysoko wyspecjalizowane usługi pomiarowe dotyczące dróg. W ramach prowadzonej działalności Spółka zawiera umowy o wykonanie na rzecz zamawiającego usług (np. wykonanie pomiarów dróg, opracowanie projektu organizacji ruchu, itp.). Zawierane przez Spółkę umowy zawierają termin wykonania prac określonych w umowie. Z umów tych również wynika, iż w przypadku nie wykonania przedmiotu umowy do określonego terminu, Spółka zobowiązana będzie do zapłaty kary umownej. Zdarza się, że Spółka nie jest w stanie wywiązać się z zawartych w umowach terminów. Opóźnienia te wynikają z różnych przyczyn niezależnych od Spółki (np. wypadek samochodu pomiarowego, niesprzyjające warunki pogodowe, przedłużające się postępowania administracyjne, które warunkują dalsze prace prowadzone przez Spółkę, choroba pracownika) lub z przyczyn zależnych od Spółki, jednakże niewynikających z umyślnych działań Spółki albo niedbalstwa (np. nieprzewidziane urlopy i zwolnienia chorobowe pracowników, trudne do przewidzenia trudności wynikające np. z niestandardowych rozwiązań technicznych zastanych przez Spółkę, w prawidłowym wykonaniu usług i/lub sporządzeniu dokumentacji, awarie sprzętu, itp.).

Spółka ze względu na wysoko wyspecjalizowane usługi ma bardzo ograniczony krąg kontrahentów. Aby móc w dalszym ciągu świadczyć usługi na rzecz kontrahentów Spółka zazwyczaj nie neguje wysokości kar umownych i zgadza się na ich zapłatę. Zdarzają się sytuacje, gdy Spółka prowadzi negocjacje w celu zmniejszenia wysokości kar umownych, którymi jest obciążana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00