Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2016, sygn. 1061-IPTPP2.4512.102.2016.2.KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPP2.4512.102.2016.2.KW

w zakresie opodatkowania świadczonych usług elektronicznych w sytuacji, gdy: podany przez kontrahenta numer identyfikacji podatkowej VAT jest nieaktywny oraz kontrahent nie podaje numeru identyfikacji podatkowej VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2016 r. (data wpływu 21 marca 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 maja 2016 r. (data wpływu 11 maja 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonych usług elektronicznych w sytuacji, gdy:

  • podany przez kontrahenta numer identyfikacji podatkowej VAT jest nieaktywny jest nieprawidłowe,
  • kontrahent nie podaje numeru identyfikacji podatkowej VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i wykazania w deklaracji podatkowej świadczonych usług elektronicznych w sytuacji, gdy podany przez kontrahenta numer identyfikacji podatkowej VAT jest nieaktywny oraz opodatkowania i udokumentowania świadczonych usług elektronicznych w sytuacji, gdy kontrahent nie podaje numeru identyfikacji podatkowej VAT.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 6 maja 2016 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy, własnego stanowiska w sprawie oraz o brakującą opłatę.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest zarejestrowany dla potrzeb stosowania szczególnej procedury opodatkowania usług elektronicznych w małym punkcie kompleksowej obsługi (moss) oraz jako podatnik unijny, świadczy usługi elektroniczne w zakresie sprzedaży oprogramowania m.in. dla kontrahentów z Unii Europejskiej, w tym dla będących i niebędących podatnikami. Dane kontrahentów potrzebne dla celów udokumentowania transakcji oraz wystawienia faktury pobierane są z systemu płatniczego . Dodatkowo kontrahent zakupując usługę musi określić za pomocą pola wyboru w formularzu czy dokonuje zakupu jako firma (companies) lub jako osoba prywatna (individuals) oraz podać unijny Numer Identyfikacji Podatkowej. Podany przez kontrahenta numer VAT w trakcie sprzedaży jest sprawdzany w systemie wymiany informacji o VAT (VIES) czy jest nadal aktywny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00