Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2016, sygn. IPPB4/4511-1469/15-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/4511-1469/15-2/JK

Czy nieodpłatne świadczenie otrzymane od pracodawcy przez pracownika w postaci usługi transportu z siedziby pracodawcy lub innego miejsca pracy do miejsca zamieszkania pracownika, oraz w związku z zagraniczną podróżą służbową z miejsca zamieszkania na lotnisko lub z lotniska do miejsca zamieszkania, stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2015 r. (data wpływu 21 grudnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika dotyczących pokrycia przez pracodawcę pracownikom kosztów przejazdów taksówkami lub samochodami służbowymi jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej pokrycia pracownikom kosztów przejazdów z miejsca zamieszkania na lotnisko lub z lotniska do miejsca zamieszkania w celu odbycia zagranicznej podróży służbowej,
  • nieprawidłowe w pozostałym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika dotyczących pokrycia przez pracodawcę pracownikom kosztów przejazdów taksówkami lub samochodami służbowymi.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca na podstawie przepisów wewnętrznych zarządzenia kierownika jednostki zapewnia transport z siedziby pracodawcy do miejsca zamieszkania pracownikom, którzy obowiązani są przebywać w pracy po godz. 21.00, w związku z poleceniem pracy w nadgodzinach. Ponadto, na zasadzie tzw. dobrej praktyki, pracownik ma możliwość skorzystania z finansowanego przez pracodawcę transportu z miejsca zamieszkania na lotnisko lub z lotniska do miejsca zamieszkania w związku z odbywaną zagraniczną podróżą służbową, a także z dowozu do miejsca zamieszkania po spotkaniu służbowym, na którym jego obecność jest obowiązkowa, odbywającym się w godzinach wieczornych lub nocnych. Spotkania, głównie w związku z obsługą delegacji zagranicznych, odbywają się poza siedzibą pracodawcy, w obrębie miejscowości, w której siedziba się znajduje. Możliwość skorzystania przez pracownika z transportu finansowanego przez pracodawcę nie jest zależna od tego, czy pracownik mógłby skorzystać w danym przypadku z komunikacji publicznej. W części przypadków, ze względu na miejsce zamieszkania pracownika i godzinę przejazdu, skorzystanie z komunikacji publicznej nie jest możliwe lub jest znacznie utrudnione. Pokrywanie kosztów przejazdów w żadnej z wymienionych sytuacji nie jest obowiązkowe na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących. Skorzystanie z transportu jest dobrowolne, na wyraźne życzenie pracownika. Świadczenie jest spełniane w interesie pracownika, który w przypadku nieskorzystania z usługi, we własnym zakresie pokrywa koszty dojazdu z siedziby pracodawcy lub z miejsca spotkania służbowego do miejsca zamieszkania, z miejsca zamieszkania na lotnisko lub z lotniska do miejsca zamieszkania, korzystając z komunikacji publicznej lub transportu własnego, ponosząc z tego tytułu wydatek. Zapewnienie pracownikowi transportu leży także w interesie pracodawcy w sytuacji zlecenia pracy w nadgodzinach przypadających w porze nocnej, kiedy pracownik po zakończeniu pracy nie ma możliwości skorzystania z komunikacji publicznej. Przejazdy realizowane są taksówkami lub samochodami służbowymi. Możliwe jest ustalenie wartości usługi i przypisanie jej konkretnemu pracownikowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00