Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.08.2016, sygn. IPPP1/4512-486/16-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/4512-486/16-2/JL

Na skutek zawarcia Porozumienia nie została zrealizowana Umowa pomiędzy Sprzedającym a Korzystającym. Wystąpiła więc sytuacja, w której nie doszło do sprzedaży. Natomiast na skutek postanowienia zawartego w Porozumieniu przewidującego, że prawa wynikające z wpłacenia zaliczek zostały przekazane Finansującemu, miała miejsce sytuacja równoważna w skutkach prawnych ze zwrotem zaliczek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2016 r. (data wpływu 20 czerwca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych zawartego porozumienia jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych zawartego porozumienia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Sprzedający) jest czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się w okresach miesięcznych. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży maszyn i robotów, ich serwisu oraz sprzedaży części zamiennych.

Wnioskodawca zawarł w dniu 15 grudnia 2015 r. z kontrahentem (dalej: Korzystający) umowę sprzedaży i montażu (dalej: Umowa). Przedmiotem Umowy była dostawa, montaż i uruchomienie urządzeń (wtryskarek i robotów) zgodnie ze specyfikacją techniczną oraz harmonogramem opisanych w załącznikach do Umowy (dostawa podzielona była na 5 części, w każdej po 4 urządzenia). Zgodnie z Umową, Sprzedający zobowiązał się sprzedać, zamontować i uruchomić, a Korzystający zobowiązał się kupić urządzenia na warunkach określonych w Umowie. Umowa była aneksowana w dniach 10 i 31 marca 2016 r., a przytoczone poniżej jej postanowienia uwzględniają już zmiany wprowadzone aneksami.

Umowa przewidywała dokonanie przez Korzystającego płatności zaliczkowych na poczet ceny urządzeń. Według Umowy, Sprzedający zobowiązał się zorganizować we własnym zakresie transport i dostarczyć na własny koszt urządzenia na miejsce dostawy, w terminach zgodnych z harmonogramem dostaw, pod warunkiem zapłaty zaliczek przez Korzystającego. Sprzedający był zobowiązany do ubezpieczenia urządzeń na własny koszt na czas transportu, rozładunku oraz wprowadzenia urządzeń na miejsce montażu. Również organizacja oraz koszty rozładunku i wprowadzenia urządzeń na miejsce montażu obciążały Sprzedającego. Natomiast Korzystający zobowiązał się doubezpieczyć urządzenia oraz przechowywać je w warunkach uniemożliwiających ich uszkodzenie, utratę oraz używanie przez osoby trzecie w okresie od wprowadzenia urządzeń na miejsce montażu do momentu pełnej zapłaty ceny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00