Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2018, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.675.2017.1.RD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.675.2017.1.RD

W zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur zakupowych w których zamiast adresu siedziby Spółki podawany jest adres oddziału w Polsce.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2017 r. złożonego za pośrednictwem platformy e-PUAP (data wpływu 8 grudnia 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur zakupowych w których zamiast adresu siedziby Spółki podawany jest adres oddziału w Polsce jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2017 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur zakupowych w których zamiast adresu siedziby Spółki podawany jest adres oddziału w Polsce.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka posiada siedzibę działalności gospodarczej na terytorium Republiki Czeskiej. W Polsce prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami ciekłymi z zagranicą i obrotu paliwami ciekłymi z podmiotami krajowymi na podstawie posiadanych koncesji. Spółka R. z siedzibą w Pradze jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka otrzymała potwierdzenie nadania numeru identyfikacji podatkowej z dnia 26 lipca 2017 r. Działalność ta wykonywana jest poprzez Oddział przedsiębiorcy zagranicznego położony na terytorium Polski. Spółka utworzyła Oddział w Polsce ze względu na wymagania wynikające z przepisów prawa energetycznego w Polsce. Oddział zarejestrowany jest w KRS. Po zarejestrowaniu Oddziału spółka dokonała odpowiednich zgłoszeń aktualizacyjnych osoby prawnej zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2017 r. poz. 869 z późn.zm.) tj. zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-2 w urzędzie skarbowym poprzez wskazanie danych wyodrębnionej jednostki wewnętrznej R. s.r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce z identyfikatorem podatkowym. Zgodnie z art. 90 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca zagraniczny, który utworzył oddział jest zobowiązany używać do oznaczenia oddziału oryginalnej nazwy przedsiębiorcy wraz z przetłumaczoną na język polski nazwą formy prawnej przedsiębiorcy oraz dodaniem wyrazów oddział w Polsce. Dostawcy towarów i usług dokonujący sprzedaży na rzecz Spółki którzy są podatnikami podatku od towarów i usług w wystawianych przez siebie fakturach podają następujące dane nabywcy ze wskazaniem adresu siedziby oddziału a nie siedziby zagranicznego przedsiębiorcy. Wszystkie pozostałe dane wymagane przepisami ustawy o VAT są zawarte w treści faktur. Dane na fakturze: R. s.r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce. Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur od dostawców, które nie zawierają adresu siedziby Spółki a jedynie adres Oddziału w Polsce, ponieważ faktury te dokumentują rzeczywiste zdarzenia gospodarcze i zakupy te są wykorzystywane do wykonywania sprzedaży opodatkowanej tj. dostaw paliw ciekłych na terytorium Polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00