Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2018, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.604.2017.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.604.2017.MG

Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w ramach realizacji projektu pn.: Montaż instalacji OZE na terenie Gminy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2017 r. (data wpływu 12 grudnia 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 stycznia 2018 r. (data wpływu 24 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w ramach realizacji projektu pn.: Montaż instalacji OZE na terenie Gminy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w ramach realizacji projektu pn.: Montaż instalacji OZE na terenie Gminy. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 24 stycznia 2018 r. o adres elektronicznej skrzynki podawczej Gminy w systemie ePUAP.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina (dalej: Gmina lub Wnioskodawca) jest zarejestrowana na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: VAT lub podatek), jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca planuje przystąpić do realizacji projektu pn.: Montaż instalacji OZE na terenie Gminy (dalej: Projekt, Zadanie) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 (dalej: RPOW). Gmina, jako beneficjent powyższego dofinansowania będzie odpowiedzialna za przygotowanie i rozliczenie Projektu. W związku z powyższym, Wnioskodawca ogłosił nabór wniosków w zakresie działań dotyczących budowy infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych na terenie administracyjnym Gminy. Uprawnionymi do składania wniosków były osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Na podstawie złożonych wniosków, Gmina wyłoniła podmioty (dalej: grantobiorcy), którym zostaną udzielone z otrzymanych w ramach RPOW środków dotacje celowe na realizację inwestycji w zakresie budowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ze środków pochodzących z udzielonych dotacji grantobiorcy będą pokrywali przede wszystkim wydatki związane z przygotowaniem inwestycji, z budową i przebudową infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych oraz zakupem usług zarządzania i nadzoru nad inwestycjami. W konsekwencji, to grantobiorcy będą stronami umów z wykonawcami poszczególnych inwestycji i będą nabywali w tym zakresie towary lub usługi. Nabywane przez grantobiorców (w związku z realizacją w ramach Projektu poszczególnych inwestycji) towary i usługi pozostaną ich własnością. Co więcej, efekty przedmiotowych inwestycji powinny zostać utrzymane przez kolejnych 5 lat, tj. przez tzw. okres trwałości projektu, o którym mowa w art. 71 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006, regulującego m.in. zasady wydatkowania środków w ramach funduszy unijnych. Dotacja zostanie przekazana grantobiorcy po zrealizowaniu zgłoszonej we wniosku inwestycji i udokumentowaniu wykonanych prac na podstawie przedłożonych, wystawionych na ten podmiot faktur lub innych dokumentów potwierdzających poniesienie wydatku przez grnatobiorcę oraz dokumentów potwierdzających odbiór dostaw lub wykonanie prac związanych z inwestycją.

Gmina, jako podmiot odpowiedzialny za przygotowanie i rozliczenie Zadania, będzie natomiast ponosiła wydatki związane z:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00