Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2018, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.23.2018.1.AZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.23.2018.1.AZ

W zakresie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmującej transakcje realizowane z Uczestnikami Funduszu Inwestycyjnego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2018 r. (data wpływu 10 stycznia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmującej transakcje realizowane z Uczestnikami Funduszu Inwestycyjnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmującej transakcje realizowane z Uczestnikami Funduszu Inwestycyjnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Fundusz) jest osobą prawną działającą jako niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz inwestycyjny zamknięty na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi z dnia 27 maja 2004 r. (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 ze zm.; dalej Ustawa o fizafi).

Wyłącznym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze niepublicznego proponowania nabycia certyfikatów inwestycyjnych w wierzytelności i inne aktywa, określone w statucie Funduszu. Przede wszystkim, oznacza to, że Wnioskodawca może w szczególności nabywać od inicjatora sekurytyzacji, we własnym imieniu i na własny rachunek, wierzytelności lub świadczenia wynikające z wierzytelności, a także emitować obligacje, zaciągać pożyczki lub kredyty, zwierać umowy zabezpieczeń oraz zawierać inne pomocnicze transakcje związane z nabywaniem wierzytelności lub świadczeń wynikających z wierzytelności. Fundusz został założony przez I. S.A. (dalej TFI Towarzystwo), które wraz z inną osobą prawną wchodzącą w skład Grupy Kapitałowej (dalej Grupa), są jedynymi uczestnikami tego Funduszu (dalej łącznie Uczestnicy, osobno Uczestnik). Jednocześnie, Fundusz realizuje transakcje z Uczestnikami Funduszu, a także innymi podmiotami z Grupy w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Zgodnie z zarówno Ustawą o fizafi oraz statutem Funduszu, Towarzystwo zarządza Funduszem i jako organ reprezentuje Wnioskodawcę w stosunkach z osobami trzecimi. Aktualnie w Funduszu nie funkcjonuje Rada Inwestorów jej obowiązki wypełniane są przez Zgromadzenie Inwestorów, w którym udział biorą przedstawiciele umocowani przez Uczestników Funduszu. Zgodnie z treścią statutu Funduszu, zarządzanie sekurytyzowanymi wierzytelnościami Funduszu zostało powierzone wchodzącej w skład Grupy spółce I. Sp. z o.o., która uzyskała stosowne zezwolenie KNF w dniu 15 lutego 2013 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00