Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2018, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.115.2018.2.KT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.115.2018.2.KT

Ustalenie okresu rozliczeniowego, za który należy ująć fakturę korygującą in plus przy dostawie buraków cukrowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2018 r. (data wpływu 21 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu rozliczeniowego, za który należy ująć fakturę korygującą in plus jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu rozliczeniowego, za który należy ująć fakturę korygującą in plus.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność rolniczą, jest właścicielką gospodarstwa rolnego. W ramach prowadzonej działalności rolniczej, z dniem 1 stycznia 2009 r., dokonała rezygnacji ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem VAT i zarejestrowała się jako czynny podatnik VAT. Zadeklarowała Pani miesięczne składanie deklaracji VAT-7. Przedmiotem Pani działalności rolniczej jest uprawa rolna płodów rolnych oraz chów i hodowla zwierząt. Do uprawianych płodów rolnych należą m. in. buraki cukrowe. Buraki cukrowe skupuje od Pani Spółka S.A. Warunkiem odbioru buraków jest corocznie zawierana umowa kontraktacji buraków cukrowych, która reguluje ilość kontraktowanych buraków cukrowych, zobowiązanie plantatora do obsiania określonej ilości pola w celu wyprodukowania zakontraktowanej ilości buraków cukrowych, przewidywany termin odbioru. Pozostałe warunki umowy, w tym cenę, szczegółowo reguluje załącznik do umowy. Na cenę składa się kilka czynników. Jest to m. in. zawartość cukru w burakach, czy ilość buraków mieści się w ilości zakontraktowanej. W załączniku znajduje się również punkt mówiący o zmianie ceny buraków cukrowych w zależności od średniej rocznej ceny sprzedaży cukru wyprodukowanego z buraków kontraktowych. Cenę buraków ustala więc Spółka przy uwzględnieniu parametrów zawartych w umowie, ponieważ plantator (rolnik) nie jest w stanie określić np. zawartości cukru w burakach. Cukrownia decyduje również o zmianie ceny buraków cukrowych (już po wystawieniu faktury pierwotnej) spowodowanej zmianą ceny cukru wyprodukowanego z buraków dostarczanych przez plantatora, co powoduje konieczność wystawienia faktury korygującej. W praktyce dzieje się tak, że cena buraków zmienia się 2-3 razy od daty dostawy, nawet jeszcze po roku czasu od daty dostawy, co wiąże się z koniecznością wystawiania kolejnych faktur korygujących. Najczęściej jest to wzrost ceny, czyli są to faktury korygujące in plus.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00