Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2018, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.236.2018.1.PK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.236.2018.1.PK

Określenie stawki podatku VAT dla usług spedycyjnych oraz w zakresie obowiązku korekty odliczonego podatku w związku z wydzieleniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 sierpnia 2018 r. (data wpływu 29 sierpnia 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla usług spedycyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla usług spedycyjnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka) jest firmą spedycyjną, czynnym podatnikiem VAT. Jego działalność polega na organizowaniu przewozów ładunków, załatwianiu wszelkich formalności związanej z transportem, nadzorowaniu tego transportu itp.

Kontrahent Wnioskodawcy (kontrahent B), również firma spedycyjna otrzymuje od swojego zleceniodawcy firmy A, zlecenie przewiezienia ładunku z Turcji do Polski. To zlecenie nie wykonuje sam, tylko przekazuje Wnioskodawcy do wykonania, czyli firmie C. Reasumując firma A ma do przewiezienia ładunek z Turcji do polski, zleca tę usługę firmie spedycyjnej B, a ta z kolei zleca Wnioskodawcy, czyli firmie spedycyjne C przewiezienie ładunku z kraju trzeciego, w tym przypadku z Turcji do Polski.

Realizując to zlecenie Spółka wyszukuje firmy transportowej na giełdzie transportowej lub korzysta z własnej bazy informacyjnej dotyczących firm transportowych, która dostarczy ładunek wskazany przez kontrahenta zlecającego z Turcji na miejsce rozładunku w Polsce. W czasie wykonywania tej usługi transportu przez wybraną przez Wnioskodawcę firmę transportową, rola Wnioskodawcy polega na kontaktowaniu się z kierowcą na jakim etapie trasy jest samochód, organizujemy punkt, w którym ma się odbyć odprawa celna. Stara się organizować sprawną odprawę celną, a w razie kłopotów na granicy stara się wyjaśniać problemy. Przez całą trasę przewozu ładunku czuwa nad prawidłowym przebiegiem transportu, nad prawidłowym załadunkiem i rozładunkiem towaru. W czasie wykonywania usługi może się kontaktować wyłącznie z kontrahentem B, tym, który zlecił Wnioskodawcy usługę, nie może się kontaktować z odbiorcą finalnym tej usługi, czyli z kontrahentem A. Właścicielem towaru jest kontrahent finalny A i na niego są wystawiane wszystkie dokumenty odprawy celnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00