Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.02.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.897.2018.1.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.897.2018.1.AW

Moment powstania obowiązku podatkowego dla usług na ruchomym majątku rzeczowym, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2018 r. (data wpływu 4 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowy bloków/sekcji statków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług budowy bloków/sekcji statków.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, w tym również do transakcji wewnątrzwspólntowych. Z kontrahentem posiadającym siedzibę w Niemczech Wnioskodawca zawarł umowę ramową na budowę bloków/sekcji dla 6 statków. Nabywca posiada numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez właściwe państwo członkowskie (Niemcy). Bloki/sekcje dla statków wykonywane są przez Wnioskodawcę z materiałów dostarczonych przez kontrahenta z Niemiec, a mianowicie ze stali (stal konstrukcyjna zwykła oraz stal o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie, stal nierdzewna, jak również stal wysokogatunkowa). Zgodnie z postanowieniami umowy, kontrahent zobowiązany jest również do dostarczenia pomocniczych dokumentów i materiałów takich jak: rysunki, profile (szkice), wykazy części, normy konstrukcyjne, plany prób i kontroli, plany rurociągów, rurociągi prefabrykowane, fundamenty (moduły), blachy nakładki pod anody, poszycie z blach giętych itp. Zakres prac objętych umową, jakie ma wykonać Wnioskodawca z powierzonych materiałów dotyczy: prefabrykacji stali, wyposażenia bloków/sekcji (montaż rur), konserwacja (śrutowanie) oraz malowanie. Dostawa materiałów, z których Wnioskodawca będzie wykonywać bloki/sekcje, przebiegać będzie zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie. Sposób rozliczenia między Wnioskodawcą a kontrahentem z Niemiec z powierzonych materiałów (stali), opisany jest w umowie i ma nastąpić zgodnie z wykazem ciężarów właściwych poszczególnych asortymentów materiałów. Materiały nadające się do użycia, np. blachy większe niż 2 m2 oraz profile o pełnej długości, zostaną zwrócone przez Wnioskodawcę kontrahentowi. Wnioskodawca prowadzi ewidencję pozabilanową-ilościową powierzonych materiałów, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy (przychód/rozchód). Wykonane bloki/sekcje będą przemieszczane z Polski do Niemiec. W trakcie budowy przez Wnioskodawcę poszczególnych bloków/sekcji, mogą wystąpić takie zdarzenia, które wiążą się z wykonaniem przez niego dodatkowych prac. Zakres prac dodatkowych musi być uzgodniony indywidualnie z kontrahentem (jego przedstawicielem) przed ich rozpoczęciem i potwierdzony pisemnie wraz z określonym wynagrodzeniem za ich wykonanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00