Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.08.2019, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.326.2019.2.IP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.326.2019.2.IP

Opodatkowanie sprzedaży działki.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2019 r. (data wpływu 12 czerwca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 23 lipca 2019 r. (data wpływu 29 lipca 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki. Wniosek uzupełniono w dniu 29 lipca 2019 r. o doprecyzowanie opisu sprawy oraz wskazanie sposobu doręczania korespondencji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, A, nabył własność działki o numerze 801 wskutek ustawowego spadkobrania po rodzicach. Właścicielami wspomnianej nieruchomości byli B (ojciec Wnioskodawcy) i C (matka Wnioskodawcy). Postanowieniem z dnia 24 lutego 1994 r. wydanym przez Sąd Rejonowy stwierdzono, że spadek po B nabyli żona zmarłego C oraz syn A. Z kolei postanowieniem z dnia 23 lipca 2015 r. Sąd Rejonowy stwierdził, że spadek po zmarłej C nabył w całości A. Co za tym idzie, uznać należy, że A w posiadanie ww. nieruchomości wszedł wskutek wspomnianego spadkobrania dziedzicząc kolejnego 1/2 prawa własności w 1994 r. i 1/2 prawa własności w 2015 r. Wnioskodawca nieprzerwanie od śmierci ojca (a nawet wcześniej) opiekuje się wspomnianą nieruchomością, kosi trawę, a także regularnie uiszcza podatek od nieruchomości. Wnioskodawca po śmierci matki uregulował jedynie stan prawny i dokonał stosownych wpisów w księdze wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy pod oznaczeniem (), aby ujawnić swoje prawo własności.

Od chwili śmierci matki Wnioskodawca użytkuje nieruchomość w sposób niezmienny, aniżeli wcześniej, tj. uiszcza regularnie podatek od nieruchomości oraz kosi trawę dwa razy do roku. Regulując prawnie stan wskazanej nieruchomości, celem Wnioskodawcy nie było jej zbycie. Na początku 2019 r. do A oraz ich sąsiadów zgłosił się przedstawiciel X Spółka Akcyjna. Zgłosił chęć nabycia działki nr 802 należącej do sąsiadów Państwa Y oraz 801 należącej do A. Pan M przedstawiciel ww. spółki wskazał, że spółka na wskazanych nieruchomościach ma zamiar wybudować kolejny ze sklepów należący do sieci. Zaznaczył tym samym, że prosi o zastanowienie się przez obu właścicieli nieruchomości, czy wyrażają oni wolę ich zbycia. Początkowo zarówno Pan A, jak i właściciele nieruchomości sąsiedniej Państwo Y nie byli zainteresowani sprzedażą swoich nieruchomości, ponieważ posiadają je od wielu lat opłacając jedynie podatek od nieruchomości, dlatego też wskazali, że nie są zainteresowani zbyciem. Po paru miesiącach Pan M przedstawiciel spółki ponownie zgłosił się do Państwa Y i A z prośbą o spotkanie. Przedstawił wówczas plan budowy marketu oraz warunki nabycia nieruchomości należących do ww. osób. Finalnie właściciele wskazanych nieruchomości zdecydowali się zbyć nieruchomości, bowiem uznali, że nie planują osobiście ich wykorzystywać na cele budowlane, a nieruchomości nie przynoszą im korzyści, a jedynie ciężary w postaci obowiązku uiszczania podatku od nieruchomości. W związku z powyższym, kiedy przedstawiciel wskazanej spółki zgłosił się z pytaniem, czy zapadła ostateczna decyzja, zarówno Państwo Y, jak i A wskazali, że są gotowi zbyć przedmiotowe nieruchomości. Należy również wskazać, że Wnioskodawca nie planował sprzedaży nieruchomości, nie ogłaszał nigdzie chęci jej sprzedaży, a decyzja zapadła po paru spotkaniach i prośbach ze strony spółki, która sama zgłosiła się do Państwa Y i A. Finalnie dnia 6 czerwca 2019 r. strony zawarły umowę przedwstępna sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego, pod paroma wskazanymi enumeratywnie w niej warunkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00