Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.09.2019, sygn. 0111-KDIB4.4015.81.2019.1.ASZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4015.81.2019.1.ASZ

1. Czy nabycie przez Wnioskodawczynię składników majątku Trustu (środków pieniężnych) w wyniku ich przekazania przez Trust, który ustanowił Spadkodawca, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na zasadach określonych dla nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem zapisu zwykłego? 2. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania składników majątku Trustu przez Wnioskodawczynię?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 28 czerwca 2019 r. (data wpływu 16 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych przekazanych przez trust &− jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia środków pieniężnych przekazanych przez trust.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną posiadającą obywatelstwo polskie, mającą stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Brat matki Wnioskodawczyni (wujek Wnioskodawczyni, dalej: Spadkodawca) zmarł 28 maja 2018 r. Spadkodawca był obywatelem polskim jednak przez ok. 15 lat zamieszkiwał w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dopiero ostatnie 1,5 roku przed śmiercią Spadkodawca zamieszkiwał w Polsce i tu miał rezydencję podatkową.

Przed śmiercią, na podstawie umowy powołania trustu z dnia 11 stycznia 2017 r., Spadkodawca powołał trust (fundusz powierniczy) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (dalej: Trust), podlegający prawu stanu Illinois. W ramach umowy trustu, Spadkodawca określił m.in. postanowienia dotyczące rozporządzania majątkiem zgromadzonym w ramach Trustu na wypadek jego śmierci, wskazał beneficjentów Trustu na wypadek jego śmierci i ustanowił powierników. Z mocy Umowy Trustu, powiernik jest zobowiązany do rozdysponowania majątku zgromadzonego w ramach Trustu według postanowień Umowy Trustu i bieżącego zarządzania tym majątkiem przed jego rozdysponowaniem. Umowa Trustu określa szczegółowo zasady dysponowania majątkiem Trustu przez powiernika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00