Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.09.2019, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.388.2019.2.KP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.388.2019.2.KP

W zakresie sposobu dokumentowania wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2019 r. (data wpływu 16 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu dokumentowania wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu dokumentowania wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sprawa dotyczy zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze darowizny. W 2009 roku Wnioskodawca nabył w drodze darowizny od swojej mamy mieszkanie. Był to lokal w którym Wnioskodawca się wychował i zamieszkiwał w nim od 1989 roku. Sytuacja uzyskanego mieszkania była dość skomplikowana, Wnioskodawca chciałby po krótce ją przedstawić. W wyniku rozwodu rodziców Wnioskodawcy i wyjazdu siostry za granicę od 2008 roku Wnioskodawca mieszkał w tym mieszkaniu ze świeżo poślubioną małżonką. Mieszkanie nie było nigdy wcześniej remontowane i małżonkowie musieli zrobić jego kapitalny remont ponieważ spodziewali się dziecka. Wnioskodawca musiał również spłacić swoją siostrę i ojca w ramach umówionego przez nich podziału mieszkania. Ponadto mieszkanie było zadłużone i Wnioskodawca spłacił również wszystkie zaległości w Spółdzielni Mieszkaniowej. Wszystkie te nakłady sprawiły, że na wstępie Wnioskodawca musiał w mieszkanie zainwestować około 120 tys., jeszcze przed faktem spisania aktu notarialnego przenoszącego własność na Wnioskodawcę. Teraz już oczywiście Wnioskodawca wie, że powinien na wszystko mieć umowy i potwierdzenia ale niestety jego świadomość zawiłości prawa podatkowego tak jak każdego innego zwykłego obywatela była wtedy znikoma.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00