Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2019, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.333.2019.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.333.2019.1.MM

Skutki podatkowe przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2019 r. (data wpływu 6 września 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie produkcji grzejników i kotłów centralnego ogrzewania. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca prowadzi pełną księgowość (księgi rachunkowe). W księgach rachunkowych i bilansie Wnioskodawcy kapitał podstawowy pozostaje od lat w niezmienionej wysokości, zaś zyski Wnioskodawcy są wykazywane w bilansie pozycji: kapitał zapasowy (zyski z lat ubiegłych) lub w pozycji zysk strata netto (zysk/strata osiągnięta w roku bieżącym).

Wnioskodawca przygotowuje się do przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie zostanie dokonane na podstawie art. 584 zn. 1 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 roku, poz. 505 ze zm.). Planowana data przekształcenia to 31 grudnia 2019 roku.

Przekształcenie Wnioskodawcy będzie wymagało m.in. sporządzenia planu przekształcenia i poddania tego planu badaniu biegłego rewidenta w zakresie prawidłowości i rzetelności. W planie przekształcenia Wnioskodawca ma m.in. obowiązek wskazać wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej. Na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca nie podjął jeszcze decyzji co do wysokości kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli ta wartość będzie niższa, niż kapitał podstawowy Wnioskodawcy wykazywany obecnie w pozycji bilansu: kapitał podstawowy (zakładowy), to nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Natomiast zysk wypracowany przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego do dnia przekształcenia działalności gospodarczej i wykazywany dotąd przez Wnioskodawcę w bilansie w pozycji: kapitał zapasowy oraz w pozycji zysk strata netto (zysk/strata osiągnięta w roku bieżącym) zostanie w całości przekazany na kapitał zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Po przekształceniu Wnioskodawca rozważa wypłatę zysków wypracowanych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej i gromadzonych dotąd na kapitale zapasowym ze środków spółki powstałej wyniku przekształcenia, poprzez obniżenie kapitału zapasowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z treści uchwały, podjętej na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych na nadzwyczajnym lub zwyczajnym zgromadzeniu wspólników, będzie wynikało wprost, że wypłacana Wnioskodawcy wspólnikowi spółki powstałej w wyniku przekształcenia kwota będzie stanowiła zyski, jakie Wnioskodawca wypracował w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do dnia przekształcenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00