Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.204.2020.1.WS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.204.2020.1.WS

Możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 lutego 2020 r. (data wpływu 20 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Przez cały okres objęty pytaniem Wnioskodawca spełniał warunki do uznania go za małego podatnika oraz posiadał status podatnika VAT czynnego. W żadnym z lat 2017-2019 podatnik nie wykorzystał limitu jednorazowej amortyzacji, o której mowa w art. 22k ustawy o PIT.

Podatnik w latach 2017-2019 dokonywał zakupu samochodów ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 tony. Samochody były samochodami używanymi (spełniały warunki do uznania ich za samochody używane w myśl ustawy o VAT oraz PIT) oraz były kupowane na podstawie wystawionej FV bądź umowy, jeśli sprzedawca nie był zobowiązany do wystawienia FV oraz opłacone przez Wnioskodawcę przelewem bankowym.

Wszystkie samochody wprowadzone zostały do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa oraz zostały wynajęte innym podmiotom. Wszystkie samochody konstrukcyjnie spełniały warunki ustawy o PIT i VAT do uznania tych samochodów za samochody inne niż osobowe (posiadały m.in. 1 rząd siedzeń) i na tej podstawie Wnioskodawca dokonał pełnego odliczenia podatku VAT oraz zastosował jednorazową amortyzację do celów podatku dochodowego.

Dodatkowe badania techniczne potwierdzające spełnienie warunków do uznania tych samochodów za samochody inne niż osobowe zostały przeprowadzone po wprowadzeniu i zamortyzowaniu samochodów, w latach 2019 oraz 2020, przy czym z uwagi na to, że część samochodów została zbyta, badanie to dostarczył obecny właściciel samochodów. Pojazdy w żadnym stopniu nie zmieniły swojej konstrukcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00