Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2020, sygn. 0115-KDIT3.4011.286.2020.1.AD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.286.2020.1.AD

Skutki podatkowe otrzymania m.in. niepieniężnych składników majątku w postaci nieruchomości i samochodu w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2020 r. (data wpływu 6 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania m.in. niepieniężnych składników majątku w postaci nieruchomości i samochodu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania m.in. środków pieniężnych oraz niepieniężnych składników majątku w postaci nieruchomości i samochodu w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednym z trzech wspólników spółki jawnej.

Wnioskodawca podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej dochody wspólnika opodatkowane są podatkiem dochodowym liniowym w wysokości 19 %.

Z tytułu uczestnictwa w spółce jawnej Wnioskodawcy przysługuje udział w zyskach i stratach w proporcji określonej w umowie spółki jawnej jako 1/3 (jedna trzecia).

Spółka jawna, której wspólnikiem jest wnioskodawca powstała w wyniku przekształcenia spółki cywilnej. Wnioskodawca wraz ze wspólnikami utworzył bowiem najpierw spółkę cywilną, do której wspólnicy wnieśli wkład w formie pieniężnej, a następnie po paru latach funkcjonowania, spółka cywilna z mocy przepisów prawa została przekształcona w spółkę jawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00