Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2020, sygn. 0115-KDIT3.4011.373.2020.2.PS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.373.2020.2.PS

W zakresie konieczności rozpoznania przychodu podatkowego w związku ze spłatą części kapitałowej i odsetkowej wierzytelności pożyczkowej otrzymanej darowizną od ojca.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2020 r. (data wpływu 29 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności rozpoznania przychodu podatkowego w związku ze spłatą części kapitałowej i odsetkowej wierzytelności pożyczkowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności rozpoznania przychodu podatkowego w związku ze spłatą części kapitałowej i odsetkowej wierzytelności pożyczkowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W roku 2010 ojciec Wnioskodawcy (dalej: Pożyczkodawca), w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, udzielił pożyczki spółce X Spółka Akcyjna (dalej: Spółka, Pożyczkobiorca). Pomiędzy Pożyczkodawcą a Wnioskodawcą w roku 2014 miała miejsce darowizna przedsiębiorstwa Pożyczkodawcy, w ramach którego to przedsiębiorstwa składnikami majątkowymi pozostawały wierzytelności o zwrot kapitału udzielonej pożyczki oraz wierzytelności o zapłatę odsetek stanowiących wynagrodzenie Pożyczkodawcy z tytułu udostępnienia kapitału. W konsekwencji otrzymanej darowizny - Wnioskodawca stał się wierzycielem Spółki. Podatnik nabył przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Spółka stale generowała straty na prowadzonej działalności operacyjnej, w wyniku czego stała się podmiotem niewypłacalnym. Pożyczkobiorca rozpoczął restrukturyzację swoich zobowiązań w ramach postępowania o zatwierdzenie układu, która zakończyła się postanowieniem właściwego sądu restrukturyzacyjnego o zatwierdzeniu zaproponowanego układu. W wyniku układu część wierzytelności (95%) przysługujących Wnioskodawcy została warunkowo umorzona, natomiast wartość pozostała jest spłacana zgodnie z zaakceptowanymi warunkami układu (30 rat kwartalnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00