Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.624.2020.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.624.2020.MS

w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu obniżenia udziału kapitałowego w spółce komandytowo-akcyjnej, powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2020 r. (data wpływu 3 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 września 2020 r. (data wpływu 15 września 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu obniżenia udziału kapitałowego w spółce komandytowo-akcyjnej, powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu obniżenia udziału kapitałowego w spółce komandytowo-akcyjnej, powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 4 września 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.624.2020.1.MS (doręczonym dnia 7 września 2020 r.), wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 15 września 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku (nadane w dniu 10 września 2020 r.).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym (dalej: Wnioskodawca), który posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terenie Polski (dalej: Sp. z o.o.). Ze względu na fakt, że Sp. z o.o. jest podmiotem, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zdrowotnych (k.. m) zaszła potrzeba pilnej restrukturyzacji z uwagi na znaczny i nagły spadek obrotów spowodowany sytuacją epidemiologiczną. W tym celu, Wnioskodawca planuje pozyskać dodatkowy kapitał od osób zainteresowanych inwestycją w Spółkę działającą w branży medycznej. Aby jednak nie dopuścić do utraty kontroli nad zarządzaniem Spółką jaka może zaistnieć w momencie przystąpienia nowych wspólników (inwestorów) do Sp. z o.o., Wnioskodawca planuje wykorzystać model spółki komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA), w którą zostanie przekształcona Sp. z o.o. Po przekształceniu, potencjalni inwestorzy przystąpią do SKA jako jej akcjonariusze. Z kolei, Wnioskodawca aby uniknąć odpowiedzialności osobistej całym swoim majątkiem przed przekształceniem założy spółkę komandytową (dalej: Spółka komandytowa), w której zostanie jedynym komandytariuszem, komplementariuszem w Spółce komandytowej stanie się natomiast spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Wnioskodawca będzie prezesem zarządu oraz posiadał większość udziałów. Po rejestracji Spółki komandytowej, Wnioskodawca wniesie do niej większość posiadanych przez siebie udziałów w Sp. z o.o. W efekcie, na moment podjęcia uchwały w sprawie przekształcenia wspólnikami Sp. z o.o. będzie Spółka komandytowa oraz Wnioskodawca. Po przekształceniu komplementariuszem zostanie Spółka komandytowa (która przyjmie na siebie pełną odpowiedzialność za zobowiązania SKA), z kolei akcjonariuszem będzie osobiście Wnioskodawca. Po rejestracji przekształcenia w sądzie rejestrowym, Wnioskodawca rozpocznie poszukiwanie inwestorów zainteresowanych dekapitalizowaniem SKA. Dokapitalizowanie będzie odbywało się poprzez podwyższenie kapitału zakładowego SKA i objęcie nowo wyemitowanych akcji przez inwestorów. Pomimo podwyższenia kapitału zakładowego, Wnioskodawca nie utraci kontroli operacyjnej nad SKA, z uwagi na kontrolę Spółki komandytowej, która zapewni Mu z kolei bezpieczeństwo prywatnego majątku przed ewentualnymi wierzycielami SKA.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00