Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2020, sygn. 0111-KDIB4.4014.275.2020.1.BB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4014.275.2020.1.BB

w przedmiotowej sprawie podjęcie uchwały o wniesieniu dopłat do spółki (Wnioskodawcy) przez jedynego jej udziałowca będzie stanowić zmianę umowy tej spółki, podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiana umowy spółki, spowoduje po stronie Wnioskodawcy stosownie do art. 4 pkt 9 ww. ustawy obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 31 sierpnia 2020 r. (data wpływu 08 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych niewypłacenia zysku wypracowanego przez spółkę komandytową i przekazania go na jej kapitał zapasowy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 września 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych niewypłacenia zysku wypracowanego przez spółkę komandytową i przekazania go na jej kapitał zapasowy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca Spółka komandytowa (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest przedsiębiorcą, którego głównym przedmiotem działalności jest produkcja opakowań tekturowych. Wnioskodawca posiada pięciu wspólników: komplementariusza, którym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz czterech komandytariuszy: osoby fizyczne. Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe.

Zgodnie z umową spółki wspólnicy uczestniczą w zyskach Spółki niezależnie od wartości wniesionych wkładów.

Wspólnicy mają prawo do podziału i wypłaty zysku Spółki po zakończeniu każdego roku obrotowego, przy czym w ciągu roku obrotowego w przypadku wypracowania przez Spółkę zysku, wspólnikom mogą być wypłacane miesięczne zaliczki na poczet zysku w wysokości określonej uchwałą Wspólników.

Zgodnie z umową, z zysku z działalności Spółki mogą być tworzone fundusze rezerwowe, zapasowe, celowe i inne, jak również zysk ten może być wyłączony od podziału między Wspólników w całości lub części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00