Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Finansów rok 2023 poz. 1
Wersja aktualna od 2023-01-04
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Finansów rok 2023 poz. 1
Wersja aktualna od 2023-01-04
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 2 stycznia 2023 r.

zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji Krajowej Informacji Skarbowej, izby administracji skarbowej, urzędu skarbowego, urzędu celno-skarbowego i Krajowej Szkoły Skarbowości oraz nadania im statutów

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1. W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 lutego 2019 r. w sprawie organizacji Krajowej Informacji Skarbowej, izby administracji skarbowej, urzędu skarbowego, urzędu celno-skarbowego i Krajowej Szkoły Skarbowości oraz nadania im statutów (Dz. Urz. Min. Fin., Fun. i Pol. Reg. z 2020 r. poz. 16, z późn. zm.3)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 26 w ust. 1 po pkt 5 dodaje się pkt 5a w brzmieniu:

„5a) pion zwalczania przestępczości podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego;";

2) załącznik nr 9 do zarządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia;

3) w załączniku nr 11 do zarządzenia w § 1 w ust. 2 w pkt 9 lit. a otrzymuje brzmienie:

„a) komórkę Ministerstwa właściwą do spraw ceł w zakresie utrzymania i rozwoju:

- Portalu informacyjnego o aktualnej sytuacji na przejściach granicznych (granica.gov.pl) oraz aplikacji mobilnych Asystent Granica, Mobilna Granica i BordAiR,

- Systemu Zwrot VAT dla Podróżnych (TAX FREE),

- Systemu Obsługi Zwrotu Podatku VAT dla Podróżnych (TAX FREE2),

- Systemu do awizacji przyjazdu na drogowe przejścia graniczne autobusów (e-BOOKING BUS),".

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2. Do dnia 12 stycznia 2023 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku przedłoży Ministrowi Finansów do zatwierdzenia projekt regulaminu organizacyjnego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, zgodny z zarządzeniem zmienianym w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym zarządzeniem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3. Do dnia 12 stycznia 2023 r. naczelnicy urzędów celno-skarbowych przedłożą dyrektorom izb administracji skarbowej do zatwierdzenia projekty regulaminów organizacyjnych urzędów celno-skarbowych, zgodne z zarządzeniem zmienianym w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym zarządzeniem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Finansów: M. Rzeczkowska


1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 835, 1079, 1301, 1488, 1713, 1730, 1933, 2015 i 2707.

3) Zmiany wymienionego zarządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. Min. Fin., Fun. i Pol. Reg. z 2020 r. poz. 17, 20, 33 i 42, z 2021 r. poz. 9, 33, 102, 107 i 140, Dz. Urz. Min. Fin. z 2021 r. poz. 13 oraz z 2022 r. poz. 14, 90 i 119.

Załącznik do zarządzenia Ministra Finansów
z dnia 2 stycznia 2023 r. (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 1)

Załącznik nr 9

STATUT URZĘDU CELNO-SKARBOWEGO

§ 1. 1. W skład urzędu celno-skarbowego, zwanego dalej „urzędem", wchodzą następujące wewnętrzne komórki organizacyjne:

1) pion wsparcia (CNUW):

a) wsparcia (CWW),

b) obsługi prawnej (CWP);

2) pion kontroli celno-skarbowej (CZNK):

a) kontroli celno-skarbowej rynku (CKR),

b) kontroli celno-skarbowej i postępowania podatkowego (CKK),

c) wymiany informacji międzynarodowej (CKW);

3) pion analityki (CZNA):

a) analizy ryzyka (CAR),

b) analiz, prognoz i sprawozdawczości (CAS);

4) pion orzecznictwa (CZNO):

a) postępowania celnego (COC),

b) postępowania podatkowego (COP),

c) likwidacji towarów (COL);

5) pion zwalczania przestępczości ekonomicznej (CZNZ):

a) operacyjno-rozpoznawcza (CZO),

b) techniki i obserwacji (CZT),

c) realizacji (CZR),

d) dochodzeniowo-śledcza (CZS),

e) służby dyżurnej (CZD),

f) analizy kryminalnej (CZA),

g) informatyki śledczej (CZI);

6) pion zwalczania przestępczości podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego (CZNP):

a) analityki (CPA),

b) dochodzeniowo-śledcza (CPS),

c) kontroli celno-skarbowej i postępowania podatkowego (CPK),

d) ustalania i odzyskiwania mienia (CPM);

7) pion obsługi zgłoszeń celnych (CZNC): oddziały celne (OC).

2. W skład pionu celno-granicznego (CZNG) wchodzi komórka organizacyjna graniczna (CGG).

3. W skład pionu celno-granicznego urzędu mogą również wchodzić inne komórki organizacyjne, które naczelnik urzędu może utworzyć powierzając im zadania obejmujące swoim zakresem rzeczowym zagadnienia z zakresu transgranicznego przemieszczania osób, towarów i środków transportu.

4. W skład pionu wsparcia może wchodzić jednoosobowe stanowisko albo wieloosobowe stanowisko do spraw koordynowania czynności kancelaryjnych.

5. W skład pionu zwalczania przestępczości podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego w uzasadnionych przypadkach może wchodzić komórka analizy ryzyka (CAR). W takim przypadku w pionie analityki nie tworzy się komórki analizy ryzyka.

§ 2. 1. Naczelnik urzędu może:

1) dzielić piony, o których mowa w § 1;

2) łączyć piony, o których mowa w § 1;

3) łączyć komórki organizacyjne w obrębie pionów, o których mowa w § 1, z wyłączeniem komórek organizacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 6 lit. a i d; w przypadku połączenia komórek organizacyjnych oznaczenie modułem literowym powinno odnosić się do skrótu komórki wiodącej;

4) jeżeli przemawia za tym zakres zadań lub inne szczególne względy, utworzyć:

a) komórkę organizacyjną niewymienioną w § 1 i § 3 ust. 1 i 5, określając jej zadania,

b) niezbędną liczbę komórek organizacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, pkt 2-4, pkt 5 lit. c-g i pkt 6; w takim przypadku naczelnik urzędu może różnicować ich zadania.

2. Jeżeli uzasadnia to rozmiar realizowanych zadań w urzędzie naczelnik urzędu może zamiast pionu zwalczania przestępczości podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego utworzyć wydział zwalczania przestępczości podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego (CKZ), w skład którego wchodzą komórki organizacyjne:

1) analityki (CKZ-1);

2) dochodzeniowo-śledcza (CKZ-2);

3) kontroli celno-skarbowej i postępowania podatkowego (CKZ-3);

4) ustalania i odzyskiwania mienia (CKZ-4).

3. W urzędach celno-skarbowych obsługujących lądową granicę UE oraz porty morskie i lotnicze, naczelnik urzędu może wyodrębnić zadania z zakresu transgranicznego przemieszczania osób, towarów i środków transportu z komórek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3 lit. a i pkt 5 lit. d i przesunąć je do pionu celno-granicznego.

4. Naczelnik urzędu może wydzielić z istniejących komórek organizacyjnych, komórki do realizacji zadań, o których mowa w ust. 3.

5. W ramach komórki, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 lit. a lub oddziałów celnych, naczelnik urzędu może wyodrębnić wieloosobowe bądź jednoosobowe stanowiska stałych kontroli wyrobów akcyzowych na terenie podmiotów podlegających kontroli.

6. Centra kompetencyjne oraz komórki organizacyjne, w których są wykonywane zadania scentralizowane, mogą wchodzić w skład pionu wsparcia nadzorowanego bezpośrednio przez naczelnika urzędu albo pionu, w skład którego wchodzą komórki organizacyjne o zakresach zadań merytorycznie związanych z zadaniami centrum kompetencyjnego lub komórki realizującej zadania scentralizowane.

7. Centra kompetencyjne oraz komórki organizacyjne, w których są wykonywane zadania scentralizowane w zakresie zwalczania przestępczości ekonomicznej wchodzą w skład pionu zwalczania przestępczości ekonomicznej.

8. W skład delegatury urzędu celno-skarbowego mogą wchodzić komórki organizacyjne, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a, pkt 2-5, 7 i § 3 ust. 1-5. W skład delegatury urzędu celno-skarbowego może wejść również komórka organizacyjna, o której mowa w § 1 ust. 2. Strukturę organizacyjną delegatury określa regulamin urzędu.

9. W urzędach celno-skarbowych, w których utworzono pion celno-graniczny, w ramach delegatury nie tworzy się komórek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 lit. b i c oraz pkt 4.

10. Naczelnik urzędu współpracuje z koordynatorem realizacji wsparcia do spraw klasyfikacji, wyznaczonym przez dyrektora KIS.

11. Zadanie, o którym mowa w ust. 10, jest realizowane przez konsultanta w obszarze klasyfikacji do spraw podatku od towarów i usług, wyznaczonego przez naczelnika urzędu.

12. Jeżeli uzasadniają to potrzeby urzędu, komórka organizacyjna, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 6 lit. a może realizować zadania komórek organizacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 lit. c oraz pkt 3 lit. a.

§ 3. 1. W skład oddziału celnego może wchodzić komórka organizacyjna obsługi zgłoszeń celnych (OCZ).

2. Jeżeli uzasadnia to zakres i rozmiar realizowanych zadań, naczelnik urzędu, w ramach oddziału celnego, może wyodrębnić komórkę ogólną (OCO).

3. W skład oddziałów celnych obsługujących przejścia graniczne, w których wielkość obrotu towarowego lub osobowego to uzasadnia, mogą wchodzić komórki organizacyjne analizy ryzyka (OCR).

4. W przypadku oddziałów celnych obsługujących przejścia graniczne oraz oddziałów celnych wyznaczonych do wykonywania zadań CUDO, w których wielkość obrotu towarowego lub osobowego to uzasadnia, mogą być realizowane zadania, o których mowa w § 5 ust. 13 pkt 52.

5. W przypadku występowania szczególnych potrzeb, wynikających ze specyfiki obszaru działania, naczelnik urzędu, w ramach oddziałów celnych, może wyodrębnić komórki organizacyjne do obsługi miejsc wyznaczonych (OCM).

6. Oddziały celne, z wyłączeniem oddziałów obsługujących przejścia graniczne drogowe oraz oddziałów celnych obsługujących wyłącznie obrót pocztowy, mogą realizować zadania, o których mowa w § 5 ust. 7 pkt 1.

7. W przypadku, o którym mowa w ust. 6, naczelnik urzędu może wyodrębnić komórki organizacyjne w oddziale celnym. W takim przypadku w urzędzie może nie być tworzona komórka kontroli celno-skarbowej rynku.

8. Naczelnik urzędu może w uzasadnionych przypadkach przesunąć niektóre zadania w zakresie czynności materialno-technicznych realizowane przez wewnętrzne komórki organizacyjne do oddziałów celnych.

9. Oddziały celne obsługujące lotnicze przejścia graniczne mogą prowadzić dla podróżnych punkt informacji podatkowej i celnej.

10. Uwzględniając zakres zadań poszczególnych oddziałów celnych, naczelnik urzędu może łączyć komórki organizacyjne i zadania, o których mowa w ust. 1-7.

11. Oddział celny może prowadzić depozyt urzędu i nadzorować towary w nim przechowywane.

12. Spośród oddziałów celnych wchodzących w skład urzędu, dyrektor izby wyznacza oddział do wykonywania zadań CUDO oraz oddział celny zapasowy dla CUDO w przypadku lokalnych problemów z funkcjonowaniem systemów informatycznych do obsługi deklaracji i zgłoszeń celnych, nieuzasadniających stosowanie standardowych procedur awaryjnych dla tych systemów.

13. W przypadkach uzasadnionych rozmiarem realizowanych zadań w urzędzie może być wyznaczony więcej niż jeden oddział celny do wykonywania zadań CUDO.

14. Do realizacji zadań CUDO naczelnik urzędu we właściwym oddziale celnym może wyodrębnić komórkę organizacyjną Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (OCC).

§ 4. W przypadku nadania kolejnego regulaminu organizacyjnego do symbolu literowego komórek organizacyjnych, o których mowa w § 1, § 2 ust. 1 pkt 3 i pkt 4 lit. a, ust. 3-5 i 8, § 3 ust. 1-5, ust. 7 i 14, jest dodawana kolejna cyfra arabska ujęta w nawiasie kwadratowym.

§ 5. 1. Do zakresu zadań wszystkich komórek organizacyjnych urzędu należy w szczególności:

1) wykonywanie zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy;

2) współpraca przy realizacji zadań z innymi komórkami organizacyjnymi urzędu i jednostkami organizacyjnymi KAS oraz z innymi służbami i organami państwa;

3) współdziałanie z komórką organizacyjną Ministerstwa właściwą w sprawach zarządzania programami i projektami w zakresie zarządzania portfelem programów i projektów realizowanych w Ministerstwie lub w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi lub przez niego nadzorowanych;

4) przestrzeganie i promowanie zasad etycznego postępowania i podejmowanie działań antykorupcyjnych;

5) realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, obronności i bezpieczeństwa państwa;

6) przestrzeganie zasad bezpiecznego przetwarzania informacji;

7) przygotowywanie i opracowywanie materiałów źródłowych niezbędnych do udzielania informacji publicznej;

8) prowadzenie wymaganych ewidencji i rejestrów;

9) ewidencjonowanie dokumentów źródłowych w systemach informatycznych;

10) informowanie właściwej komórki organizacyjnej urzędu o naruszeniu przepisów prawa, w szczególności popełnieniu przestępstwa, przestępstwa skarbowego, wykroczenia lub wykroczenia skarbowego;

11) informowanie właściwej komórki organizacyjnej urzędu o ujawnieniu transakcji, co do których zachodzi podejrzenie, że mają związek z popełnieniem przestępstwa, o którym mowa w art. 299 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138, 1726, 1855, 2339 i 2600), zwanej dalej „Kodeksem karnym";

12) opracowywanie uwag, wniosków i opinii do projektów aktów prawnych oraz zgłaszanie propozycji zmian legislacyjnych przepisów prawa;

13) archiwizowanie dokumentów;

14) ochrona informacji prawnie chronionych;

15) przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy;

16) przeciwdziałanie zjawisku mobbingu;

17) współpraca z Komisją do rozpatrywania skarg na działania noszące znamiona zjawisk niepożądanych w zakresie realizacji zadań wynikających z Polityki zapobiegania zjawiskom niepożądanym w Krajowej Administracji Skarbowej.

2. Do zakresu zadań komórek organizacyjnych urzędu, z wyjątkiem pionu wsparcia, należy współpraca z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej w zakresie zadań określonych w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2022 r. poz. 593, 655, 835, 2180 i 2185).

3. Do zakresu zadań komórek organizacyjnych wchodzących w skład pionu kontroli celno-skarbowej, pionu analityki, pionu orzecznictwa należy współpraca z Szefem KAS przy realizacji zadań w ramach współdziałania, o którym mowa w dziale IIB ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 i 2707), zwanej dalej „Ordynacją podatkową".

4. Do zakresu zadań komórek organizacyjnych urzędu wchodzących w skład pionu kontroli celno-skarbowej, pionu analityki, pionu orzecznictwa należy współpraca z konsultantem w obszarze klasyfikacji do spraw podatku od towarów i usług w zakresie zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług.

5. Komórki pionu zwalczania przestępczości ekonomicznej i komórki pionu zwalczania przestępczości podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego nie realizują zadania, o którym mowa w ust. 1 pkt 7.

6. Do zakresu zadań komórek organizacyjnych w pionie wsparcia urzędu należy w szczególności:

1) komórki wsparcia:

a) prowadzenie spraw z zakresu struktury organizacyjnej urzędu i podległych oddziałów celnych,

b) rozpatrywanie przekazanych do załatwienia przez dyrektora izby skarg na pracowników obsługujących naczelnika urzędu oraz wniosków i petycji,

c) organizacja obiegu informacji i dokumentacji w urzędzie,

d) koordynowanie udzielania informacji publicznej,

e) prowadzenie depozytu urzędu i nadzór nad towarami tam przechowywanymi,

f) wspomaganie naczelnika urzędu w realizowaniu procesów zarządczych w urzędzie,

g) prowadzenie obsługi kancelaryjnej urzędu i sekretariatu naczelnika urzędu oraz jego zastępców,

h) prowadzenie spraw związanych z udzielaniem upoważnień do podejmowania czynności w imieniu naczelnika urzędu, z wyjątkiem zastrzeżonych do właściwości innej komórki organizacyjnej,

i) prowadzenie spraw dotyczących wewnętrznych procedur postępowania i innych dokumentów wydawanych przez naczelnika urzędu w zakresie realizacji zadań,

j) prowadzenie spraw powierzonych przez dyrektora izby w zakresie zapewniającym prawidłową obsługę naczelnika urzędu, w szczególności w sprawach:

- obsługi kadrowej,

- gospodarowania mieniem,

- wewnętrznej obsługi kasowej,

- eksploatacyjno-zaopatrzeniowych,

- związanych z zapewnieniem ciągłości działania jednostki i nadzór nad realizacją polityki ciągłości działania jednostki,

- działań związanych z zarządzaniem kryzysowym w rozumieniu ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 261, 583 i 2185),

- związanych z planowaniem i programowaniem pozamilitarnych przygotowań obronnych, o których mowa w art. 27 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r. poz. 2035),

- udziału jednostki w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach obronnych i zarządzania kryzysowego,

- ochrony informacji prawnie chronionych,

- ochrony fizycznej osób, obiektu i mienia,

- ochrony przeciwpożarowej,

- magazynu archiwum zakładowego w urzędzie;

2) komórki obsługi prawnej:

a) obsługa prawna urzędu,

b) opracowywanie wytycznych i opinii dla potrzeb urzędu oraz udzielanie porad prawnych i wyjaśnień z zakresu stosowania prawa,

c) sporządzanie i wnoszenie skarg kasacyjnych oraz odpowiedzi na skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Sądu Najwyższego,

d) reprezentowanie naczelnika urzędu przed sądami powszechnymi oraz sądami administracyjnymi,

e) opiniowanie pism procesowych i odpowiedzi na pisma procesowe,

f) opiniowanie odpowiedzi na skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

7. Do zakresu zadań komórek organizacyjnych w pionie kontroli celno-skarbowej należy w szczególności:

1) komórki kontroli celno-skarbowej rynku:

a) kontrola celno-skarbowa przestrzegania przepisów prawa celnego oraz innych przepisów związanych z przywozem i wywozem towarów w obrocie między obszarem celnym UE a państwami trzecimi, w szczególności przepisów dotyczących towarów objętych ograniczeniami lub zakazami,

b) kontrola celno-skarbowa wywozu i przywozu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towarów podlegających ograniczeniom lub zakazom oraz przestrzegania środków polityki handlowej,

c) kontrola celno-skarbowa przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie produkcji, przemieszczania i zużycia wyrobów akcyzowych, w szczególności ich wytwarzania, uszlachetniania, przerabiania, skażania, rozlewu, przyjmowania, magazynowania, wydawania, przewozu i niszczenia, oraz w zakresie stosowania i oznaczania tych wyrobów znakami akcyzy,

d) kontrola celno-skarbowa przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, o których mowa w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 888, 1301 i 1751), a także zgodności tej działalności ze zgłoszeniem, udzieloną koncesją lub zezwoleniem oraz zatwierdzonym regulaminem,

e) kontrola celno-skarbowa w zakresie posiadania automatów do gier hazardowych,

f) kontrola celno-skarbowa w zakresie produkcji i obrotu automatami do gier hazardowych,

g) kontrola celno-skarbowa przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie wydobycia urobku rudy miedzi, produkcji koncentratu, wydobycia gazu ziemnego lub ropy naftowej, o których mowa w ustawie z dnia 2 marca 2012 r. o podatku od wydobycia niektórych kopalin (Dz. U. z 2022 r. poz. 1539),

h) kontrola celno-skarbowa rodzaju paliwa,

i) kontrola celno-skarbowa sprzedaży detalicznej, w tym realizacji obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących,

j) rejestracja oraz cofnięcie rejestracji automatów do gier hazardowych, urządzeń do gier i urządzeń losujących,

k) przyjmowanie zgłoszeń w sprawach automatów do gier hazardowych, urządzeń do gier i urządzeń losujących,

l) przyjmowanie zgłoszeń loterii fantowych i gier bingo fantowe,

m) kontrola celno-skarbowa w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej i koordynacja prawidłowego ich stosowania w podległych oddziałach celnych,

n) opiniowanie wniosków dotyczących utworzenia składu podatkowego,

o) przeprowadzanie urzędowego sprawdzenia,

p) nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia i wykroczenia skarbowe w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3,

r) realizowanie niezbędnych czynności procesowych w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego, przestępstwa lub wykroczenia w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórek, o których mowa w ust. 12 pkt 2 i 3,

s) weryfikacja realizacji przez zgłaszającego obowiązku, o którym mowa w art. 21b ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1666) oraz podejmowanie stosownych działań w razie stwierdzenia jego niewykonania,

t) kontrola celno-skarbowa w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych w zakresie dopłat,

u) zatwierdzanie uznanych miejsc załadunku, wydawanie pozwoleń na prowadzenie magazynów żywnościowych oraz na stosowanie procedury planowej,

w) ocena możliwości wykonywania kontroli celno-skarbowej w miejscach, w których towary są składowane lub przetwarzane przed wywozem z refundacją,

y) prowadzenie postępowań w zakresie zatwierdzania akt weryfikacyjnych podmiotów dokonujących produkcji i obrotu wyrobami akcyzowymi oraz urządzających gry hazardowe,

z) nakładanie, sprawdzanie i zdejmowanie zamknięć urzędowych,

za) kontrola przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie obowiązków podatników i podatników podatku od wartości dodanej prowadzących magazyn, do którego wprowadzane są towary w procedurze magazynu typu call-off stock, o której mowa w dziale II rozdziale 3a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931, z późn. zm.1)),

zb) dokonywanie nabycia sprawdzającego,

zc) dokonywanie tymczasowego zajęcia ruchomości w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3,

zd) kontrola celno-skarbowa zgodności ze stanem faktycznym wpisów zawartych w ewidencji leżakowania, o której mowa w art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1419 oraz z 2022 r. poz. 2015) oraz karcie leżakowania, o której mowa w art. 12b ust. 1 tej ustawy;

2) komórki kontroli celno-skarbowej i postępowania podatkowego:

a) kontrola celno-skarbowa w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3, a także innych należności pieniężnych budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych,

b) ujawnianie i kontrola niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej,

c) kontrola celno-skarbowa źródeł pochodzenia majątku oraz przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych,

d) badanie cen transakcyjnych stosowanych w transakcjach między podmiotami powiązanymi pod kątem wykorzystania ich do zaniżania podstaw opodatkowania,

e) realizacja jednoczesnych kontroli podatkowych, na podstawie porozumień z administracjami podatkowymi innych państw lub uregulowań unijnych w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3 oraz prowadzenie wielostronnych kontroli w zakresie cen transakcyjnych,

f) badanie przestrzegania przez rezydentów i nierezydentów ograniczeń i obowiązków określonych w przepisach prawa dewizowego oraz warunków udzielonych na ich podstawie zezwoleń, zezwoleń dewizowych, a także warunków wykonywania działalności kantorowej,

g) kontrola celno-skarbowa towarów dopuszczonych do obrotu z końcowym przeznaczeniem przy zastosowaniu zerowej lub obniżonej stawki celnej, podlegających dozorowi celnemu,

h) kontrola celno-skarbowa stosowania procedur uproszczonych, procedur specjalnych oraz ułatwień, o których mowa w art. 166, art. 179, art. 182 i art. 185 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej „unijnym kodeksem celnym",

i) prowadzenie postępowań podatkowych w pierwszej instancji w sprawach objętych kontrolą celno-skarbową w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3, w tym ustalenie i określenie zobowiązań podatkowych, zobowiązań z tytułu opłat i niepodatkowych należności budżetowych oraz innych należności na podstawie odrębnych przepisów,

j) nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia i wykroczenia skarbowe w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3,

k) realizowanie niezbędnych czynności procesowych w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego, przestępstwa lub wykroczenia w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórek, o których mowa w ust. 12 pkt 2 i 3,

l) prowadzenie postępowań w zakresie dokonywania zabezpieczenia na majątku kontrolowanego w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3,

m) kontrola celna upoważnionego eksportera, nadawcy, odbiorcy,

n) kontrola celna wolnych obszarów celnych, składów celnych oraz magazynów czasowego składowania,

o) wykonywanie kontroli celno-skarbowej w trybie art. 48 unijnego kodeksu celnego,

p) dokonywanie nabycia sprawdzającego,

r) dokonywanie tymczasowego zajęcia ruchomości w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3,

s) kontrola celno-skarbowa w zakresie wykonywania obowiązków wynikających z ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;

3) komórki wymiany informacji międzynarodowej:

a) współpraca w zakresie wymiany informacji podatkowych, celnych i finansowych z państwami członkowskimi UE oraz z państwami trzecimi określonych przepisami prawa międzynarodowego,

b) analiza informacji dostępnych w ramach wymiany informacji podatkowych i celnych, w tym w systemach informatycznych wspomagających wymianę informacji,

c) współpraca z Regionalnym Biurem Łącznikowym Światowej Organizacji Celnej Europa ŚrodkowoWschodnia (RILO ECE) oraz Krajową Jednostką Kontaktową NCP w zakresie monitorowania i analizy informacji o przestępstwach celnych w celu identyfikacji nowych zagrożeń i metod przemytu, trendów i innych informacji dotyczących przestępczości celnej wymienianych w ramach Systemu RILO ECE.

8. Do zakresu zadań komórek organizacyjnych w pionie analityki należy w szczególności:

1) komórki analizy ryzyka:

a) udział w działalności analitycznej, prognostycznej i badawczej oraz analizy ryzyka dotyczącej zjawisk występujących w obszarze właściwości KAS w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 1,

b) pozyskiwanie, rejestrowanie, przetwarzanie i dystrybucja informacji niezbędnych do zarządzania ryzykiem zewnętrznym w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 1,

c) zarządzanie ryzykiem w obrocie międzynarodowym w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 1,

d) udział w typowaniu podmiotów do kontroli celno-skarbowej w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 1,

e) koordynacja działań z zakresu zarządzania ryzykiem na poziomie urzędu,

f) prowadzenie spraw dotyczących współpracy naczelnika urzędu z Szefem KAS i z izbą w zakresie działań dotyczących zarządzania ryzykiem;

2) komórki analiz, prognoz i sprawozdawczości:

a) gromadzenie informacji zarządczych z zakresu funkcjonowania urzędu,

b) prowadzenie działalności analitycznej, prognostycznej i badawczej z zakresu funkcjonowania urzędu w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 1,

c) prowadzenie sprawozdawczości,

d) sygnalizowanie przypadków nieskuteczności lub niespójności przepisów prawnych,

e) koordynacja działalności delegatur i oddziałów celnych w zakresie analiz i sprawozdawczości.

9. Do zakresu zadań komórek organizacyjnych w pionie orzecznictwa należy w szczególności:

1) komórki postępowania celnego:

a) prowadzenie postępowań w pierwszej instancji w zakresie regulowania sytuacji towarów i dysponowania towarami, potwierdzania unijnego statusu celnego towarów, zwolnień z należności celnych, opłat w sprawach celnych, zwrotów i umorzeń należności celnych, elementów służących do naliczania należności celnych przywozowych i należności celnych wywozowych oraz innych środków przewidzianych w wymianie towarowej, a także spraw dotyczących przewozów drogowych, podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług związanych z obrotem towarowym z państwami trzecimi,

b) unieważnianie zgłoszeń celnych, deklaracji, powiadomień o powrotnym wywozie po zwolnieniu towarów,

c) prowadzenie postępowań w zakresie pozwoleń na stosowanie procedury specjalnej, o której mowa w art. 210 lit. b-d unijnego kodeksu celnego,

d) weryfikacja rozliczeń pozwoleń na stosowanie procedury specjalnej,

e) prowadzenie postępowań w zakresie pozwoleń na stosowanie uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów,

f) prowadzenie postępowań w zakresie pozwoleń na stosowanie uproszczonego sposobu wystawiania świadectw przewozowych ATR,

g) weryfikacja dowodów pochodzenia prowadzona na wniosek zagranicznych administracji,

h) wykonywanie zadań z zakresu środków polityki handlowej oraz zakazów i ograniczeń wynikających z przepisów odrębnych,

i) prowadzenie postępowań w zakresie pozwoleń na prowadzenie magazynu czasowego składowania oraz zatwierdzanie ewidencji prowadzonych w magazynie czasowego składowania,

j) prowadzenie postępowań w zakresie pozwoleń na prowadzenie składu celnego oraz zatwierdzanie ewidencji prowadzonych w składzie celnym,

k) nadzór nad realizacją przepisów dotyczących regulowania sytuacji towarów i dysponowania towarami oraz potwierdzania unijnego statusu celnego towarów w oddziałach celnych,

l) prowadzenie postępowań w zakresie pozwoleń na korzystanie z:

- uproszczenia dotyczącego ustalania kwot stanowiących część wartości celnej,

- procedury tranzytu w formie papierowej dla towarów przewożonych koleją,

m) monitorowanie warunków i kryteriów, które mają być spełnione przez posiadaczy pozwoleń wydanych przez naczelnika urzędu, obowiązków wynikających z tych pozwoleń oraz prowadzenie postępowań celnych dotyczących ponownej oceny tych pozwoleń,

n) orzecznictwo w zakresie kar pieniężnych,

o) występowanie do sądu cywilnego z wnioskiem o orzeczenie przepadku towaru na rzecz Skarbu Państwa,

p) prowadzenie spraw w pierwszej instancji w zakresie odpowiedzialności osób trzecich lub następców prawnych podatnika za zobowiązania wynikające z prawa celnego i podatkowego,

r) wstrzymanie wykonania decyzji,

s) prowadzenie postępowań w pierwszej instancji w zakresie dokonywania zabezpieczenia na majątku podatnika w trybie art. 33 Ordynacji podatkowej,

t) nadawanie decyzjom rygoru natychmiastowej wykonalności,

u) prowadzenie postępowań celnych po zwolnieniu towaru w sprawie zmiany danych zgłoszenia w sprawach nie mających wpływu na zmianę procedury celnej, należności celne i podatkowe oraz niezwiązanych ze zmianą strony postępowania;

w) sprawowanie merytorycznego nadzoru nad działalnością oddziałów celnych w zakresie właściwości komórki, w szczególności w zakresie stosowania przepisów dotyczących procedur celnych oraz prowadzonych postepowań celnych i podatkowych;

2) komórki postępowania podatkowego:

a) prowadzenie postępowań podatkowych w drugiej instancji w zakresie prowadzonych przez naczelnika urzędu postępowań prowadzonych w pierwszej instancji, w sprawach, o których mowa w art. 83 ust. 1 ustawy o KAS,

b) orzecznictwo w zakresie trybów nadzwyczajnych w zakresie postępowania podatkowego,

c) przygotowywanie projektów odpowiedzi na skargi do sądu administracyjnego oraz odpowiedzi na pisma procesowe, opracowywanie wniosków o wniesienie skarg kasacyjnych,

d) prowadzenie postępowań w zakresie wymierzenia kar pieniężnych, o których mowa w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych;

3) komórki likwidacji towarów:

a) przechowywanie i likwidacja:

- towarów o nieunijnym statusie celnym, które:

- - zostały przejęte na własność Skarbu Państwa na podstawie rozstrzygnięć wydanych w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe,

- - zostały przejęte na własność Skarbu Państwa w drodze nieodpłatnego przekazania lub zrzeczenia się, w przypadkach przewidzianych w przepisach prawa celnego,

- - znajdują się w dyspozycji organów celnych i podlegają likwidacji na podstawie przepisów o postępowaniu celnym, o postępowaniu karnym, prawa karnego wykonawczego oraz prawa karnego skarbowego,

- towarów, które zostały przejęte na własność Skarbu Państwa na podstawie rozstrzygnięć wydanych przez sąd powszechny w postępowaniu w sprawach celnych,

- towarów, które znajdują się w dyspozycji organów celnych i podlegają likwidacji na podstawie przepisów o postępowaniu celnym, postępowaniu karnym, prawa karnego wykonawczego oraz prawa karnego skarbowego,

b) sprawowanie kontroli celnej i dozoru celnego w stosunku do likwidowanych towarów,

c) obejmowanie procedurą dopuszczenia do obrotu towarów likwidowanych w drodze sprzedaży,

d) prowadzenie postępowań w zakresie kosztów likwidacji,

e) prowadzenie magazynu likwidacyjnego i nadzór nad towarami przechowywanymi w tym magazynie,

f) sprawowanie dozoru nad zajętymi tymczasowo ruchomościami.

10. Do zakresu zadań komórek organizacyjnych w pionie zwalczania przestępczości ekonomicznej urzędu należy w szczególności:

1) komórki operacyjno-rozpoznawczej:

a) uzyskiwanie, gromadzenie, przetwarzanie i wykorzystywanie, również w formie czynności operacyjno-rozpoznawczych, w tym umożliwiających uzyskiwanie informacji oraz utrwalanie śladów i dowodów w sposób niejawny: informacji zawierających dane osobowe, dane, o których mowa w art. 114 ust. 1 oraz w art. 115 ust. 1 ustawy o KAS, informacji o dochodach, obrotach, rzeczach i prawach majątkowych - podmiotów podlegających kontroli oraz podmiotów, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa albo przestępstwa skarbowego lub posiadania mienia zagrożonego przepadkiem w celu wykonywania zadań, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1, 2, 13-15 i 16a ustawy o KAS oraz w celu ścigania przestępstw na podstawie ratyfikowanych umów międzynarodowych,

b) współdziałanie z organami, służbami i instytucjami państwowymi uprawnionymi do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz właściwymi organami i instytucjami państw członkowskich UE, a także, w przypadkach i na zasadach określonych w odrębnych ustawach, z innymi organami, w zakresie realizacji ustawowych zadań, o których mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o KAS,

c) prowadzenie oddziału archiwum wyodrębnionego wyodrębnionych komórek organizacyjnych, w których funkcjonariusze wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze;

2) komórki techniki i obserwacji:

a) zapewnienie technicznych możliwości prowadzenia kontroli operacyjnej,

b) wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych, w tym rejestrowanie, przy użyciu środków technicznych, obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom,

c) zapewnianie bezpiecznego przechowywania, eksploatacji i sprawności technicznej sprzętu oraz środków transportu wykorzystywanych do realizacji zadań komórki,

d) współpraca z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi, z operatorami pocztowymi oraz usługodawcami świadczącymi usługi drogą elektroniczną, w zakresie realizacji zadań, o których mowa w art. 114 ust. 1 i art. 115 ust. 1 ustawy o KAS,

e) gromadzenie, opracowywanie i przetwarzanie materiałów oraz informacji uzyskanych w wyniku podejmowanych działań,

f) prowadzenie obserwacji na rzecz komórek operacyjno-rozpoznawczych, w tym:

- opiniowanie, we współpracy z właściwą komórką w Ministerstwie, wniosków o podjęcie działań obserwacyjnych pod kątem możliwości ich realizacji,

- rejestrowanie przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom,

- gromadzenie, opracowywanie, przetwarzanie i wykorzystywanie materiałów oraz uzyskanych informacji,

g) prowadzenie obserwacji w ramach współpracy transgranicznej, w tym nadzoru transgranicznego, o którym mowa w art. 21 Konwencji sporządzonej na podstawie artykułu K.3 Traktatu o UE w sprawie wzajemnej pomocy i współpracy między administracjami celnymi, sporządzonej w Brukseli dnia 18 grudnia 1997 r. oraz umów dwustronnych,

h) sporządzanie okresowych sprawozdań z realizacji zadań wykonywanych przez komórkę,

i) sporządzanie półrocznych sprawozdań do Sądu Okręgowego właściwego dla siedziby naczelnika urzędu celno-skarbowego obejmującego liczbę przypadków pozyskania w okresie sprawozdawczym danych telekomunikacyjnych, pocztowych lub internetowych i rodzaj tych danych oraz kwalifikacje prawne czynów, w związku z zaistnieniem których wystąpiono o dane telekomunikacyjne, pocztowe lub internetowe,

j) udział w działaniach koordynowanych przez komórkę organizacyjną Ministerstwa właściwą do spraw zwalczania przestępczości ekonomicznej;

3) komórki realizacji:

a) wykonywanie kontroli celno-skarbowej, o której mowa w art. 62 ust. 5 pkt 1-3 ustawy o KAS,

b) rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych, przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców w zakresie określonym w:

- art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2022 r. poz. 385),

- art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2022 r. poz. 2393),

- art. 53 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164),

- art. 116-118 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509),

- art. 183 § 2 i 4-6, w przypadku czynów, o których mowa w art. 183 § 2, 4 i 5 Kodeksu karnego,

- art. 244 Kodeksu karnego, w zakresie niestosowania się do zakazu wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych,

- art. 305 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 324 oraz z 2022 r. poz. 2185),

- art. 33 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa,

- art. 12a, art. 13 i art. 14 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2352 oraz z 2022 r. poz. 2015),

- art. 108a i art. 109 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r. poz. 840),

- art. 128, art. 131 pkt 4 w zakresie, o którym mowa w art. 73 ust. 1 pkt 2, oraz art. 131 pkt 14 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2022 r. poz. 916, 1726, 2185 i 2375),

- art. 55, art. 57, art. 61 i art. 66 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050, z późn. zm.2)),

- art. 41, art. 43a i art. 44 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych,

- art. 12 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 994),

- art. 258, art. 270, art. 270a, art. 271, art. 271a, art. 273, art. 277a, art. 286 § 1 oraz w art. 299 Kodeksu karnego,

- art. 34 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz. U. poz. 1718 oraz z 2022 r. poz. 2375),

c) zapewnianie ochrony fizycznej i technicznej osobom zatrudnionym albo pełniącym służbę w jednostkach organizacyjnych KAS, a w uzasadnionych przypadkach także innym osobom, organom i instytucjom państwowym,

d) realizowanie niezbędnych czynności procesowych w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego, przestępstwa lub wykroczenia, w tym z wykorzystaniem technik kryminalistycznych, w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórek, o których mowa w ust. 12 pkt 2 i 3,

e) prowadzenie magazynu broni i amunicji,

f) zatrzymywanie i przeszukiwanie osób, zabezpieczanie rzeczy oraz przeszukiwanie lokali mieszkalnych, pomieszczeń i innych miejsc, bagażu, ładunku, środków przewozowych i statków w trybie i przypadkach określonych w przepisach ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375, 1855, 2582 i 2600), zwanej dalej „Kodeksem postępowania karnego",

g) przeprowadzanie kontroli przewozu towarów na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. poz. 1857 oraz z 2022 r. poz. 835),

h) konwój, o którym mowa w art. 4 pkt 3 lit. a, c-g ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1416, 1700 i 1933),

i) nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia i wykroczenia skarbowe w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3,

j) szkolenie w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego, broni palnej, technik i taktyk interwencji,

k) współpraca z innymi izbami, służbami i organami w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępczości w zakresie właściwości KAS,

l) wykonywanie następujących zadań:

- dokonywanie oględzin,

- zabezpieczanie zebranych dowodów,

- sporządzanie szkiców, kopiowanie, filmowanie, fotografowanie oraz dokonywanie nagrań dźwiękowych,

- nakładanie zamknięć urzędowych na urządzenia, pomieszczenia, naczynia oraz środki przewozowe,

- przeprowadzanie rewizji towarów, wyrobów i środków przewozowych, w tym z użyciem urządzeń technicznych (RTG) i psów służbowych,

- konwoje i strzeżenie towarów,

- wykonywanie kontroli przesyłek pocztowych,

- wykonywanie kontroli ruchu drogowego w trybie i przypadkach określonych w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 988, z późn. zm.3)),

- zatrzymywanie i kontrolowanie statków w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. - Kodeks morski (Dz. U. z 2018 r. poz. 2175 oraz z 2022 r. poz. 2642) i ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1097 oraz z 2022 r. poz. 2642),

- przekazywanie do centralnej ewidencji pojazdów danych, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 15, 15a i 22 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, a w przypadku odczytu drogomierza pojazdu niezarejestrowanego także przekazywanie danych, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 1 i 13 tej ustawy,

- zatrzymywanie i zwracanie dowodów rejestracyjnych, o których mowa w art. 132 i 133 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym,

- przeprowadzanie kontroli prawidłowości uiszczenia opłaty elektronicznej o której mowa w art. 13ha ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1693, 1768, 1783 i 2185), w tym kontroli używanego w pojeździe urządzenia, o którym mowa w art. 13i ust. 3a tej ustawy,

- przeprowadzanie kontroli prawidłowości wnoszenia opłaty za przejazd autostradą, o której mowa w art. 37a ust. 7 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 2483 i 2707), w tym kontroli urządzeń lub systemów, o których mowa w art. 13i ust. 3a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,

m) przeprowadzanie kontroli używanego w pojeździe urządzenia, o którym mowa w art. 13i ust. 3 oraz art. 16l ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,

n) dokonywanie tymczasowego zajęcia ruchomości w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3;

4) komórki dochodzeniowo-śledczej:

a) prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 2,

b) rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń określonych w:

- art. 34a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach,

- art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach,

- art. 53 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach,

- art. 116-118 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych,

- art. 183 § 2 i 4-6, w przypadku czynów, o których mowa w art. 183 § 2, 4 i 5 Kodeksu karnego,

- art. 244 Kodeksu karnego, w zakresie niestosowania się do zakazu wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych,

- art. 305 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej,

- art. 33 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa,

- art. 12a, art. 13 i art. 14 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych,

- art. 108a i art. 109 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami,

- art. 128, art. 131 pkt 4 w zakresie, o którym mowa w art. 73 ust. 1 pkt 2, oraz art. 131 pkt 14 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody,

- art. 55, art. 57, art. 61 i art. 66 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,

- art. 41, art. 43a i art. 44 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych,

- art. 12 ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych,

- art. 34 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych,

- oraz zapobieganie tym przestępstwom i wykroczeniom, a także ściganie ich sprawców, jeżeli zostały ujawnione przez Służbę Celno-Skarbową,

c) prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa określone w art.258, art. 270, art. 270a, art. 271, art. 271a, art. 273, art. 277a oraz w art. 286 § 1 i art. 299 Kodeksu karnego w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 2,

d) prowadzenie dochodzeń w sprawach przestępstw określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217, 2105 i 2106 oraz z 2022 r. poz. 1488),

e) wnoszenie do sądów aktów oskarżenia w sprawach o przestępstwa skarbowe, wykroczenia skarbowe oraz wniosków o ukaranie w sprawach o wykroczenia w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 2,

f) występowanie przed sądami w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o przestępstwa skarbowe, wykroczenia skarbowe i wykroczenia w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 2,

g) występowanie przed sądem w postępowaniu wykonawczym w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 2,

h) wnoszenie do sądów aktów oskarżenia w sprawach o przestępstwa określone w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości,

i) występowanie przed sądami w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o przestępstwa określone w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości,

j) wnoszenie do sądów środków zaskarżenia od orzeczeń wydanych przez sądy w sprawach o przestępstwa skarbowe, wykroczenia skarbowe i wykroczenia w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 2,

k) wnoszenie do sądów wniosków o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności sprawcy przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 2,

l) współpraca z organami ścigania, prokuraturą i sądami w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 2,

m) nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia i wykroczenia skarbowe w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3,

n) realizowanie niezbędnych czynności procesowych w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego, przestępstwa lub wykroczenia w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórek, o których mowa w ust. 12 pkt 2 i 3,

o) zatrzymywanie i przeszukiwanie osób, zatrzymanie rzeczy oraz przeszukiwanie lokali mieszkalnych, pomieszczeń i innych miejsc, bagażu, ładunku, środków transportu i statków w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 2,

p) rejestracja i ewidencja prowadzonych spraw oraz wprowadzanie innych danych w aplikacji Ewidencja Spraw Karnych Skarbowych (SI ESKS) w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 2;

5) komórki służby dyżurnej:

a) utrzymywanie całodobowej łączności ze Służbą Dyżurną Centrum Koordynacji Działań (SD CKD) w Ministerstwie, służbami dyżurnymi innych urzędów, grupami realizacyjnymi oraz delegaturami urzędu oraz oddziałami celnymi, w tym usytuowanymi w przejściach granicznych lub zespołami kontrolnymi,

b) utrzymywanie łączności z komórką organizacyjną w Ministerstwie odpowiedzialną za zapewnienie całodobowej wymiany informacji ze służbami właściwego wojewody, Policją, Strażą Graniczną, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Inspekcją Transportu Drogowego oraz w zależności od potrzeb, także z innymi służbami i instytucjami,

c) zbieranie, ewidencjonowanie i opracowywanie informacji o sytuacji i istotnych zdarzeniach w ramach urzędu, w szczególności z przejść granicznych, i przekazywanie ich Szefowi KAS oraz do SD CKD w Ministerstwie, dyrektorowi izby lub innym uprawnionym osobom,

d) gromadzenie i przekazywanie bezpośrednim przełożonym, dyrektorowi izby i do SD CKD informacji o znaczeniu kryzysowym, tj. informacji na temat zdarzeń nagłych i nieprzewidzianych, które mają wpływ na działalność, zarządzanie, a także wizerunek KAS,

e) analizowanie i niezwłoczne inicjowanie działań po uzyskaniu zgłoszenia lub informacji o zdarzeniach z zakresu zainteresowania izby i podległych urzędów lub innych służb kontrolnych,

f) monitorowanie realizacji zadań przez komórki organizacyjne w zakresie ustalonym przez naczelnika urzędu,

g) prowadzenie koordynacji lokalnych wspólnych działań z innymi urzędami i innymi służbami kontrolnymi,

h) wsparcie informacyjne i decyzyjne komórki zwalczania przestępczości,

i) monitorowanie grup kontrolnych w trakcie realizowania zadań służbowych,

j) nadawanie biegu i bieżące monitorowanie realizacji informacji otrzymanych z krajowego telefonu interwencyjnego KAS,

k) udostępnianie danych z baz danych i systemów informatycznych komórkom organizacyjnym w urzędzie lub innym organom KAS, na ich wystąpienia, kierowane w celu uzyskania wsparcia podczas prowadzonych przez nie działań kontrolnych,

l) monitorowanie przypadków i przekazywanie raportów o naruszeniach obowiązków służbowych przez pracowników,

m) bieżące gromadzenie i analiza pozyskiwanych informacji, niezależnie od formy jej pozyskania, celem doraźnego wspierania działań kontrolnych prowadzonych w terenie;

6) komórki analizy kryminalnej:

a) prowadzenie czynności analitycznych z zastosowaniem analizy kryminalnej do rozpoznawania, wykrywania i zwalczania przestępczości w zakresie właściwości KAS,

b) pozyskiwanie, gromadzenie, przetwarzanie, wykorzystywanie i analizowanie informacji niezbędnych do wykonywania analiz kryminalnych gromadzonych przez KAS i inne służby, organy, instytucje krajowe i zagraniczne,

c) współpraca z organami ochrony porządku prawnego, innymi służbami i instytucjami w zakresie stosowania analizy kryminalnej w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości oraz ściganiu sprawców przestępstw;

7) komórki informatyki śledczej:

a) zatrzymywanie i przeszukiwanie urządzeń zawierających dane informatyczne lub systemów informatycznych, w zakresie danych przechowywanych w tych urządzeniach lub systemach albo na nośnikach, w tym korespondencji przesyłanej pocztą elektroniczną w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego,

b) dokonywanie analizy i prezentacji zabezpieczonego cyfrowego materiału dowodowego,

c) współpraca z organami ochrony porządku prawnego, innymi służbami i instytucjami w zakresie informatyki śledczej w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości oraz ściganiu sprawców przestępstw.

11. W komórce organizacyjnej, o której mowa w ust. 10 pkt 3, może być również realizowane zadanie w zakresie dokonywania nabycia sprawdzającego.

12. Do zakresu zadań komórek organizacyjnych w pionie zwalczania przestępczości podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego urzędu należy w szczególności:

1) komórki analityki:

a) udział w działalności analitycznej, prognostycznej i badawczej oraz analizy ryzyka dotyczącej zjawisk występujących w obszarze podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego,

b) pozyskiwanie, rejestrowanie, przetwarzanie i dystrybucja informacji niezbędnych do zarządzania ryzykiem zewnętrznym,

c) zarządzanie ryzykiem w obrocie międzynarodowym,

d) udział w typowaniu podmiotów do kontroli celno-skarbowej,

e) współpraca z organami KAS, organami ścigania, innymi służbami krajowymi i zagranicznymi oraz organizacjami międzynarodowymi w zakresie rozpoznawania i zwalczania przestępczości podatkowej,

f) współpraca w zakresie wymiany informacji podatkowych, celnych i finansowych z państwami członkowskimi UE oraz z państwami trzecimi określonych przepisami prawa międzynarodowego

- w zakresie podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego;

2) komórki dochodzeniowo-śledczej:

a) prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe oraz przestępstwa określone w art. 258, art. 270, art. 270a, art. 271, art. 271a, art. 273, art. 277a oraz w art. 286 § 1 i art. 299 Kodeksu karnego, a także w sprawach, w których zastosowano instytucję, o której mowa w dziale III B Ordynacji podatkowej,

b) wnoszenie do sądów aktów oskarżenia w sprawach o przestępstwa skarbowe, wykroczenia skarbowe oraz wniosków o ukaranie w sprawach o wykroczenia, a także wnoszenie do sądów środków zaskarżenia od orzeczeń wydanych przez sądy w tych sprawach,

c) występowanie przed sądami w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o przestępstwa skarbowe, wykroczenia skarbowe i wykroczenia,

d) realizowanie niezbędnych czynności procesowych w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego, przestępstwa lub wykroczenia,

e) występowanie przed sądem w postępowaniu wykonawczym w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe,

f) wnoszenie do sądów wniosków o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności sprawcy przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego,

g) współpraca z organami ścigania, prokuraturą i sądami,

h) zatrzymywanie i przeszukiwanie osób, zatrzymanie rzeczy oraz przeszukiwanie lokali mieszkalnych, pomieszczeń i innych miejsc, bagażu, ładunku, środków transportu i statków w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego,

i) rejestracja i ewidencja prowadzonych spraw oraz wprowadzanie innych danych w aplikacji Ewidencja Spraw Karnych Skarbowych (SI ESKS)

- w zakresie podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego;

3) komórki kontroli celno-skarbowej i postępowania podatkowego:

a) kontrola celno-skarbowa w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego,

b) realizacja jednoczesnych kontroli podatkowych, na podstawie porozumień z administracjami podatkowymi innych państw lub uregulowań unijnych, w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego,

c) prowadzenie postępowań podatkowych w pierwszej instancji w sprawach objętych kontrolą celno-skarbową oraz w zakresie dokonywania zabezpieczenia na majątku kontrolowanego,

d) nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia i wykroczenia skarbowe,

e) realizowanie niezbędnych czynności procesowych w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego, przestępstwa lub wykroczenia,

f) dokonywanie tymczasowego zajęcia ruchomości

- w zakresie podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego;

4) komórki ustalania i odzyskiwania mienia:

a) realizacja zadań w zakresie ujawniania i odzyskiwania mienia w sprawach niezastrzeżonych dla Centrum ds. Ustalania i Odzyskiwania Mienia, w szczególności:

- podejmowanie działań zmierzających do ujawniania i poszukiwania składników majątkowych osób i przedsiębiorstw, co do których planowana lub prowadzona jest kontrola celno-skarbowa lub podatkowa, a także osób podejrzanych,

- współpraca z komórkami operacyjno-rozpoznawczymi, dochodzeniowo-śledczymi i kontrolnymi w zakresie ujawniania i odzyskiwania mienia,

- udział w czynnościach kontrolnych i procesowych w sprawach, w których może się to przyczynić do skutecznego ujawnienia i zabezpieczenia składników majątkowych, w tym sporządzanie list i opisów składników majątkowych,

- dokonywanie ustaleń w zbiorach danych, do których inne komórki lub jednostki organizacyjne KAS nie mają bezpośredniego dostępu,

- udzielanie wsparcia jednostkom i komórkom izby w zakresie prowadzenia działań zmierzających do zabezpieczenia mienia,

b) współpraca z Centrum ds. Ustalania i Odzyskiwania Mienia i pozostałymi komórkami ds. ustalania i odzyskiwania mienia w urzędach celno-skarbowych,

c) współpraca z Regionalnym Biurem Odzyskiwania Mienia Komendy Wojewódzkiej Policji w zakresie ujawniania i identyfikowania mienia mogącego mieć związek z przestępstwem oraz z innymi podmiotami uprawnionymi do ujawniania, identyfikowania, zabezpieczania i odzyskiwania mienia,

d) współpraca z Centrum ds. Ustalania i Odzyskiwania Mienia w sprawach międzynarodowej wymiany informacji celem ujawniania i zabezpieczania mienia zagrożonego przepadkiem w związku z przestępstwami pozostającymi we właściwości organów KAS lub mogących stanowić zabezpieczenie grożących kar, środków karnych lub kompensacyjnych w ramach obowiązujących umów i porozumień,

e) opracowywanie i wdrażanie wewnętrznych procedur działania w zakresie skutecznego odzyskiwania mienia,

f) prowadzenie szkoleń w zakresie metod, mechanizmów i procedur ustalania stanu majątkowego oraz stosowania zabezpieczenia majątkowego.

13. Do zakresu zadań oddziału celnego w pionie obsługi zgłoszeń celnych należy w szczególności:

1) prowadzenie spraw organizacyjnych i osobowych oddziału celnego i podległych mu miejsc wyznaczonych i uznanych;

2) przyjmowanie skarg i wniosków dotyczących działania oddziału celnego oraz przygotowywanie materiałów niezbędnych do ich rozpatrzenia;

3) monitorowanie kontroli celnych bezpośrednich, w tym zatwierdzanie wykonanych kontroli celnych na potrzeby wymaganych progów;

4) obsługa ewidencyjno-kancelaryjna oddziału celnego;

5) wymiar należności celnych i podatkowych oraz innych opłat związanych z przywozem i wywozem towarów;

6) obsługa i monitorowanie elektronicznych zgłoszeń celnych, zgłoszeń do powrotnego wywozu, powiadomień oraz deklaracji przesyłanych do systemów operacyjnych;

7) obsługa przemieszczania wyrobów akcyzowych w Systemie EMCS PL2;

8) prowadzenie postępowań celnych i podatkowych oraz wydawanie rozstrzygnięć w sprawach wszczętych przed zwolnieniem towaru;

9) prowadzenie stanowiskowej analizy ryzyka z decydowaniem o przystąpieniu lub odstąpieniu od kontroli zgłoszenia, jak również pozyskiwanie, przetwarzanie i dystrybucja informacji niezbędnych do oceny ryzyka;

10) prowadzenie weryfikacji w obszarze badania dokumentów i oceny wyników fizycznej kontroli towarów;

11) wszczynanie postępowań w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe oraz realizowanie niezbędnych czynności procesowych w granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa skarbowego, wykroczenia skarbowego, przestępstwa lub wykroczenia w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórek, o których mowa w ust. 12 pkt 2 i 3;

12) nakładanie grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia i wykroczenia skarbowe w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3;

13) wydawanie rozstrzygnięć w związku z prowadzeniem procedury poszukiwawczej niezamkniętych operacji tranzytowych w Systemie NCTS2 oraz w zakresie prowadzenia postępowań w zakresie potwierdzania wywozu na podstawie dowodów alternatywnych;

14) obsługa wniosków zgłaszającego w formie elektronicznej i papierowej w sprawie unieważnienia zgłoszenia celnego przed zwolnieniem towaru;

15) wydawanie i zmiana pozwoleń na stosowanie procedury specjalnej w przypadku, gdy wniosek o pozwolenie na procedurę specjalną jest składany w formie zgłoszenia celnego;

16) wykonywanie czynności w zakresie obsługi zgłoszenia celnego związanych ze stosowaniem środków polityki handlowej oraz zakazów i ograniczeń wynikających z przepisów odrębnych;

17) zlecanie przez urząd nadzoru czynności kontrolnych w przypadku krajowej odprawy scentralizowanej; w przypadku pozwolenia na odprawę scentralizowaną realizowanego pomiędzy państwami członkowskimi, gdy Polska jest państwem wydającym pozwolenie, zlecanie czynności kontrolnych urzędom przedstawienia w innych państwach członkowskich;

18) obsługa narzędzi wspierających obsługę systemów operacyjnych;

19) obsługa zgłoszeń celnych, zgłoszeń do powrotnego wywozu, powiadomień i deklaracji w ramach procedury awaryjnej w systemach zgłoszeniowych;

20) realizacja zadań kontrolnych związanych z obsługą dyspozytorskich dyrektyw kontrolnych oraz wnioskowanie o kontrolę z miejsca przedstawienia towarów;

21) wykonywanie czynności kontrolnych zleconych przez CUDO lub urząd nadzoru z innego państwa członkowskiego w przypadku odprawy scentralizowanej;

22) obsługa zgłoszeń/deklaracji celnych sporządzanych w formie pisemnej (karnet TIR/ATA/CIM/zgłoszenia uproszczone/Form 302/itd.), w tym rejestrowanie danych z dokumentów papierowych w systemach informatycznych w przypadku braku możliwości przekazania danych w formie elektronicznej;

23) wydawanie klientom wydruków wywozowych/tranzytowych dokumentów towarzyszących i innych dokumentów wymagających autoryzacji przez organ celny;

24) obsługa/saldowanie dokumentów stanowiących załącznik do zgłoszenia celnego przedkładanych przez zgłaszającego w formie papierowej;

25) prowadzenie postępowań w zakresie uznawania miejsc w celu jednorazowego przedstawienia towarów organom celnym i czasowego składowania;

26) nakładanie, sprawdzanie i zdejmowanie zamknięć urzędowych;

27) kontrola celno-skarbowa przestrzegania przepisów w zakresie czasu jazdy, czasu postoju, obowiązkowych przerw i czasu odpoczynku kierowców;

28) wydawanie zezwoleń kategorii II i III na przejazd pojazdu nienormatywnego;

29) nakładanie kary pieniężnej pobieranej, przy wyjeździe zagranicznego pojazdu drogowego z kraju, w przypadku braku wykupionego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (Zielona Karta) oraz za przejazd pojazdu nienormatywnego bez zezwolenia lub wbrew warunkom zezwolenia;

30) legalizacja świadectw pochodzenia i dokumentów potwierdzających status celny;

31) wystawianie, na wniosek podmiotu który otrzymał certyfikat importowy, certyfikatu weryfikacji dostawy;

32) nakładanie kar administracyjnych za naruszenie zasad przywozu drewna w ramach FLEGT;

33) weryfikacja realizacji przez zgłaszającego obowiązku, o którym mowa w art. 21b ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz podejmowanie stosownych działań w razie stwierdzenia jego niewykonania;

34) wydawanie i przedłużanie świadectw uznania pojazdów drogowych do przewozu towarów pod zamknięciami celnymi;

35) wykonywanie zadań z zakresu prowadzenia kasy;

36) obsługa okienka e-Klient;

37) kontrola celna towarów i środków przewozowych, w tym z użyciem urządzeń technicznych (RTG) i psów służbowych;

38) kontrola podróżnych i dewizowa;

39) potwierdzanie wywozu towarów przez podróżnych poza terytorium Unii Europejskiej w ramach Systemu TAX FREE2;

40) prowadzenie dozoru celnego w zakresie towarów przechowywanych w WOC, składach celnych oraz magazynach czasowego składowania;

41) kontrola celno-skarbowa przewozu towarów niebezpiecznych (ADR);

42) wykonywanie kontroli ruchu drogowego w trybie i przypadkach określonych w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;

43) prowadzenie postępowań dowodowych z kontroli w zakresie kar pieniężnych wynikających z ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. poz. 2201);

44) prowadzenie magazynu broni i amunicji;

45) wykonywanie czynności dotyczących przedstawienia towarów związanych ze stosowaniem środków polityki handlowej oraz zakazów i ograniczeń wynikających z przepisów odrębnych;

46) obsługa systemów i aplikacji granicznych;

47) pozyskiwanie, przetwarzanie i dystrybucja informacji niezbędnych do oceny ryzyka;

48) prowadzenie analizy ryzyka, w szczególności pod względem bezpieczeństwa i ochrony;

49) współtworzenie regionalnego rejestru ryzyka;

50) przygotowywanie opracowań i statystyk w zakresie właściwości oddziału celnego;

51) rozliczanie procedur specjalnych w przypadkach, gdy pozwolenie udzielane jest w trybie skróconym, tj. na podstawie zgłoszenia celnego;

52) zabezpieczenie w obrębie oddziału celnego prawidłowego funkcjonowania systemów informatycznych wspomagających realizację pozostałych zadań statutowych oddziału;

53) kontrola przesyłek pocztowych, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie sposobu wykonywania kontroli przesyłek pocztowych (Dz. U. poz. 400);

54) obsługa wniosków o potwierdzenie unijnego statusu celnego towarów składanych w formie innej niż wyłącznie elektroniczna;

55) przeprowadzanie kontroli prawidłowości uiszczenia opłaty elektronicznej, o której mowa w art. 13ha ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, w tym kontroli używanego w pojeździe urządzenia, o którym mowa w art. 13i ust. 3a tej ustawy;

56) przeprowadzanie kontroli prawidłowości wnoszenia opłaty za przejazd autostradą, o której mowa w art. 37a ust. 7 ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, w tym kontroli urządzeń lub systemów, o których mowa w art. 13i ust. 3a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych;

57) dokonywanie tymczasowego zajęcia ruchomości w zakresie niezastrzeżonym do właściwości komórki, o której mowa w ust. 12 pkt 3;

58) opiniowanie wniosków dotyczących utworzenia składu celnego, magazynu czasowego składowania oraz miejsca wyznaczonego lub uznanego.

14. W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 2, komórka ogólna realizuje zadania, o których mowa w ust. 13 pkt 1-4.

15. W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 3, komórka analizy ryzyka realizuje zadania, o których mowa w ust. 13 pkt 47-50.

16. W przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 14, komórka Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw realizuje zadania, o których mowa w ust. 13 pkt 5-19, 33, 46, 51 i 54.

17. W przypadku oddziałów celnych nie objętych formułą CUDO i w których nie została powołana komórka Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw, naczelnik urzędu może powołać komórkę obsługi zgłoszeń celnych, która realizuje zadania, o których mowa w ust. 13 pkt 5, 6, 8-19, 33, 46, 51 i 54.

18. Do zakresu zadań komórek organizacyjnych w pionie celno-granicznym należy w szczególności:

1) komórki granicznej:

a) wdrażanie metod i skutecznych form działania, we współpracy z delegaturami urzędu celno-skarbowego w zakresie obsługi ruchu osobowego i towarowego w przejściach granicznych,

b) monitorowanie i nadzór nad realizacją kontroli sprawowanej w granicznych oddziałach celnych,

c) wdrażanie i koordynacja stosowania jednolitych standardów w zakresie kontroli wykonywanych w przejściach granicznych,

d) koordynacja prawidłowości stosowania w oddziałach celnych granicznych przepisów przestrzegania środków polityki handlowej oraz zakazów i ograniczeń w obrocie towarowym z zagranicą,

e) udział w planowaniu i uzgadnianiu inwestycji dotyczących przejść granicznych, ich modernizacji i remontów,

f) udział w planowaniu i uzgadnianiu wyposażenia w sprzęt techniczny wspomagający kontrole w przejściach granicznych, w tym urządzeń RTG i psów służbowych,

g) monitorowanie efektywności i formułowanie propozycji w zakresie wykorzystania infrastruktury, sprzętu i urządzeń specjalistycznych do kontroli osób i towarów w oddziałach celnych usytuowanych w przejściach granicznych, w tym urządzeń RTG i psów służbowych,

h) opiniowanie celowości zakupu oraz naprawy sprzętu do kontroli w przejściach granicznych,

i) bieżąca współpraca z właściwymi służbami oraz partnerami zagranicznymi w zakresie rozwiązań infrastrukturalnych w przejściach granicznych,

j) współpraca z jednostkami Straży Granicznej, innymi służbami, organami, instytucjami oraz partnerami zagranicznymi w zakresie funkcjonowania przejść granicznych,

k) nadzór nad opracowywaniem, wdrażaniem i modyfikacją technologii odpraw osób i towarów w przejściach granicznych,

l) udział w uzgadnianiu terytorialnego zasięgu przejść granicznych,

m) opracowywanie procedur postępowania w przypadku wystąpienia zakłóceń ruchu osobowego i towarowego w przejściach granicznych;

2) zakresy zadań innych komórek merytorycznych w pionie celno-granicznym, obejmujących swoim zakresem rzeczowym zagadnienia z zakresu transgranicznego przemieszczania osób, towarów i środków transportu określa regulamin urzędu celno-skarbowego.

§ 6. Kontrola celno-skarbowa realizowana przez komórkę, o której mowa w § 5 ust. 7 pkt 1, może być wykonywana z użyciem psów służbowych.

§ 7. Zakresy zadań komórek organizacyjnych tworzonych w delegaturach urzędu, określają odpowiednie przepisy § 5 ust. 1-5, ust. 6 pkt 1, ust. 7-11 i 13 i ust. 18 pkt 1.

§ 8. W przypadku gdy w komórkach organizacyjnych oddziału celnego służba lub praca jest wykonywana w systemie zmianowym, dyrektor izby na wniosek naczelnika urzędu powołuje kierownika zmiany.

§ 9. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy służba lub praca jest wykonywana w systemie zmianowym, dyrektor izby na wniosek naczelnika urzędu może powołać kierownika zmiany w komórce realizacji.

§ 10. 1. Naczelnik urzędu przedstawia dyrektorowi izby wniosek o nadanie regulaminu organizacyjnego urzędu wraz z projektem tego regulaminu.

2. Dyrektorzy izb przedłożą Ministrowi do akceptacji:

1) projekty regulaminów organizacyjnych urzędów w przypadkach, gdy w tych urzędach funkcjonują centra kompetencyjne lub komórki organizacyjne realizujące zadania scentralizowane;

2) wniosek wraz z uzasadnieniem o wyrażenie zgody na wprowadzenie rozwiązań, o których mowa w § 1 ust. 3 i 5, § 2 ust. 1 pkt 1 i 4, ust. 2-5, 8 i 12, § 3 ust. 2, 5, 7, 8, 10 i 13 oraz § 5 ust. 18 pkt 2.

3. Regulamin organizacyjny urzędu określa:

1) strukturę organizacyjną urzędu, w tym delegatur i oddziałów celnych;

2) zakres zadań komórek organizacyjnych urzędu, w tym delegatur i oddziałów celnych;

3) właściwość terytorialną delegatur, w szczególności w zakresie wykonywanych kontroli realizowanych przez komórki kontroli celno-skarbowej rynku;

4) zakres nadzoru sprawowanego przez naczelnika urzędu i jego zastępców;

5) zakres stałych uprawnień zastępcy (zastępców) naczelnika urzędu, kierowników komórek organizacyjnych i innych pracowników i funkcjonariuszy odpowiednio zatrudnionych albo pełniących służbę na stanowiskach samodzielnych w urzędzie, delegaturze i oddziale - do wydawania decyzji, podpisywania pism i wyrażania stanowiska w określonych sprawach;

6) zakres upoważnień naczelnika urzędu do wykonywania zadań z zakresu spraw pracowniczych w stosunku do obsługujących go pracowników i funkcjonariuszy świadczących pracę w komórkach organizacyjnych urzędu, w tym delegatur i oddziałów celnych.

§ 11. 1. Regulamin organizacyjny urzędu nadaje dyrektor izby w drodze zarządzenia.

2. Zmiany regulaminu organizacyjnego następują w trybie właściwym dla jego nadania.

§ 12. Regulamin organizacyjny urzędu podlega udostępnieniu w siedzibie oraz na stronie BIP urzędu.


1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 974, 1137, 1301, 1488, 1561, 2180 i 2707.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 2469 oraz z 2022 r. poz. 763, 764, 1700, 1812, 1855 i 2600.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 1002, 1768, 1783, 2589, 2600 i 2642.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00