Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Sprawiedliwości rok 2005 nr 5 poz. 24
Wersja aktualna od 2013-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Sprawiedliwości rok 2005 nr 5 poz. 24
Wersja aktualna od 2013-01-01
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 22 września 2005 r.

w sprawie zasad rozliczania obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, zasad udzielania i rozmiaru zniżek oraz przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji zajęć nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przy zakładach karnych i aresztach śledczych

(ostatnia zmiana: DUMS. z 2012 r., poz. 173)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm.1) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Zarządzenie określa:

1) zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w szkołach przy zakładach karnych i aresztach śledczych, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach semestru (roku szkolnego);

2) zasady udzielania i rozmiar zniżek tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, zwaną dalej Kartą Nauczyciela, oraz wypadki, w których organ prowadzący szkoły przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć dydaktycznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela ustala się na każdy semestr nauki z uwzględnieniem zmian wynikających z innej organizacji pracy szkoły w poszczególnych okresach semestru (roku szkolnego).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, dla którego ustalony tygodniowy plan zajęć, w niektórych okresach roku szkolnego, nie wyczerpuje tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć lub przekracza ten wymiar, powinien w innych okresach danego roku szkolnego realizować taką liczbę godzin zajęć (zwiększoną lub zmniejszoną), aby średni tygodniowy wymiar zajęć w ciągu całego roku szkolnego odpowiadał tygodniowemu obowiązkowemu wymiarowi godzin zajęć.

2. Ustalony dla nauczyciela, na zasadach określonych w ust. 1, różny wymiar godzin zajęć w poszczególnych okresach semestru (roku szkolnego) nie może przekraczać, w okresach realizacji zwiększonego wymiaru, 1,5-tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.

3. Praca wykonywana zgodnie z zasadami rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, określonymi w ust. 1 i 2, nie jest pracą wykonywaną w godzinach ponadwymiarowych.

4. Dla nauczycieli, którym w planie organizacyjnym na dany semestr nauki przydzielono liczbę godzin zajęć przekraczającą tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, godzinami ponadwymiarowymi są godziny zajęć realizowane ponad tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, określony według zasad ustalonych w ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze zajęć, realizującym różny tygodniowy wymiar zajęć w poszczególnych okresach semestru nauki, w umowie o pracę określa się średni wymiar godzin zajęć dla całego okresu odbywania zajęć dydaktycznych w okresie rozliczeniowym.

2. Dla nauczycieli, o których mowa w ust. 1, okresem rozliczeniowym jest semestr nauki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Wymiar godzin zajęć, ustalony dla nauczycieli zgodnie z zasadami określonymi w § 3 i 4, stanowi podstawę do sporządzenia projektu arkusza organizacji nauczania w danym semestrze nauki w szkole.

2. Skutki finansowe wynikające z zatwierdzonego arkusza organizacji nauki w danym semestrze nauki w szkole muszą odpowiadać wielkości środków określonych na wynagrodzenia nauczycieli w danej szkole.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. [1] Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy, do wysokości ustalonej w poniższej tabeli:

Lp.

Stanowisko

Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć

1.

Dyrektor szkoły (centrum kształcenia ustawicznego), liczącej(ego)

3) do 8 oddziałów

10

b) 9–12 oddziałów

8

c) 13–16 oddziałów

5

d) 17 i więcej oddziałów

3

2.

Wicedyrektor szkoły (centrum kształcenia ustawicznego), liczącej(ego) 13 i więcej oddziałów

3.

Kierownik warsztatów szkolnych (pracowni praktycznej nauki zawodu)

9

2. Wymiar godzin zajęć ustalony w ust. 1 dotyczy również nauczycieli, którzy obowiązki kierownicze pełnią w zastępstwie nauczycieli, którym powierzono stanowisko kierownicze w szkole, z tym że obowiązuje on tych nauczycieli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powierzono im zastępstwo.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. W przypadku, kiedy warunki funkcjonowania szkoły powodują znaczne zwiększenie zadań dyrektora, może być on zwolniony częściowo lub całkowicie z obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, o którym mowa w § 6 ust. 1.

2. Zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, udziela Dyrektor Generalny Służby Więziennej, określając jednocześnie czas, na który udzielono zwolnienia.

3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, może być cofnięte w każdym czasie, z chwilą ustania przyczyn uzasadniających to zwolnienie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1 [2] Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkole, uprawnionym zgodnie z § 6 do obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, można przydzielić godziny ponadwymiarowe w wymiarze do 3 godzin tygodniowo, a w przypadku, kiedy z planu nauczania przedmiotu realizowanego przez nauczyciela wynika większa liczba godzin zajęć, w wymiarze nieprzekraczającym 5 godzin tygodniowo.

2. Godziny ponadwymiarowe, o których mowa w ust. 1, na wniosek dyrektora szkoły, przydziela Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

3. Wniosek o przyznanie godzin ponadwymiarowych dyrektor szkoły przesyła, wraz z projektem arkusza organizacji nauczania w danym semestrze nauki, w terminach: 10-15 sierpnia i 10-15 stycznia każdego roku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 137, poz. 1304, Nr 203, poz. 1966, Nr 213, poz. 2081, Nr 228, poz. 2258, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 179, poz. 1845 oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 71.

[1] § 6 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 listopada 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad rozliczania obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, zasad udzielania i rozmiaru zniżek oraz przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji zajęć nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przy zakładach karnych i aresztach śledczych (Dz.U.M.S. poz. 173). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2013 r.

[2] § 8 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 listopada 2012 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie zasad rozliczania obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, zasad udzielania i rozmiaru zniżek oraz przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji zajęć nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przy zakładach karnych i aresztach śledczych (Dz.U.M.S. poz. 173). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2013 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00