Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2007 nr 19 poz. 198
Wersja aktualna od 2018-07-05
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Obrony Narodowej rok 2007 nr 19 poz. 198
Wersja aktualna od 2018-07-05
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

Departament Spraw Socjalnych

DECYZJA Nr 440/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 3 października 2007 r.

w sprawie działalności rekonwersyjnej w resorcie obrony narodowej

(ostatnia zmiana: DUMON. z 2018 r., poz. 90)  

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Na podstawie § 1 pkt 9 lit. g i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) oraz w związku z art. 119 i 120 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750, z 2004 r. Nr 116, poz. 1203 i Nr 210, poz. 2135, z 2005 r. Nr 122, poz. 1025, z 2006 r. Nr 104, poz. 711, Nr 191, poz. 1414 i Nr 220, poz. 1600 i 1602 oraz z 2007 r. Nr 107, poz. 732) ustala się, co następuje:

1. Decyzja określa:

1) organy właściwe w sprawach rekonwersji kadr w resorcie obrony narodowej;

2) strukturę i organizację działalności rekonwersji kadr w resorcie obrony narodowej;

3) zakres obowiązków i kompetencji Centralnego Ośrodka Aktywizacji Zawodowej oraz ośrodków aktywizacji zawodowej, a także komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej realizujących zadania z zakresu rekonwersji kadr.

2. Nadzór nad działalnością rekonwersyjną, w imieniu Ministra Obrony Narodowej, sprawuje Dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych.

3. Organami wykonawczymi właściwymi w sprawach działalności rekonwersyjnej w resorcie obrony narodowej są Centralny Ośrodek Aktywizacji Zawodowej, utworzony na bazie Wojskowego Centrum Aktywizacji Zawodowej, oraz podległe mu ośrodki aktywizacji zawodowej.

4. [1] Centralny Ośrodek Aktywizacji Zawodowej jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej, podporządkowaną osobie wskazanej w wykazie jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych wraz z ich podporządkowaniem.

5. Przedmiotem działalności Centralnego Ośrodka Aktywizacji Zawodowej i ośrodków aktywizacji zawodowej jest realizacja przedsięwzięć podejmowanych w ramach rekonwersji kadr, wobec żołnierzy zwalnianych oraz zwolnionych z zawodowej służby wojskowej, mających na celu przygotowanie tych żołnierzy do podjęcia zatrudnienia.

6. Strukturę rekonwersji kadr w resorcie obrony narodowej tworzą:

1) Centralny Ośrodek Aktywizacji Zawodowej w Warszawie;

2) Ośrodek Aktywizacji Zawodowej w Bydgoszczy;

3) Ośrodek Aktywizacji Zawodowej w Gdyni;

4) Ośrodek Aktywizacji Zawodowej w Krakowie;

5) Ośrodek Aktywizacji Zawodowej w Lublinie;

6) Ośrodek Aktywizacji Zawodowej w Olsztynie;

7) Ośrodek Aktywizacji Zawodowej w Szczecinie;

8) Ośrodek Aktywizacji Zawodowej we Wrocławiu.

7. Terytorialne obszary działania jednostek organizacyjnych, o których mowa w pkt 6, określa załącznik do decyzji.

8. W uzasadnionych przypadkach dyrektor Centralnego Ośrodka Aktywizacji Zawodowej może zlecić podległym kierownikom ośrodków aktywizacji zawodowej realizację zadań na obszarze innym, niż określonym w załączniku do decyzji.

9. Strukturę Centralnego Ośrodka Aktywizacji Zawodowej oraz ośrodków aktywizacji zawodowej określają etaty, nadane według odrębnych przepisów.

10. Do zakresu działania Centralnego Ośrodka Aktywizacji Zawodowej należy w szczególności:

1) kierowanie podległymi ośrodkami aktywizacji zawodowej;

2) prowadzenie działalności metodyczno-szkoleniowej wobec struktur rekonwersji kadr;

3) prowadzenie badań, statystyk i analiz w zakresie rekonwersji kadr;

4) wydawanie wytycznych i zaleceń do działalności rekonwersyjnej dla struktur rekonwersji kadr;

5) realizowanie zadań ośrodków aktywizacji zawodowej, o których mowa w pkt 11, dla obszaru działania określonego w pkt 7.

11. Do zakresu działania ośrodków aktywizacji zawodowej należy w szczególności:

1) realizowanie zadań i przedsięwzięć rekonwersyjnych na określonym obszarze działania;

3) organizowanie współpracy z jednostkami wojskowymi, władzami samorządowymi oraz instytucjami rynku pracy na określonym obszarze działania.

12. Głównymi formami i metodami rekonwersji kadr są w szczególności:

1) informacja zawodowa;

2) doradztwo zawodowe;

3) przekwalifikowanie;

4) pośrednictwo pracy;

5) praktyki zawodowe.

13. Do zadań wojewódzkich sztabów wojskowych w zakresie rekonwersji kadr należy:

1) prowadzenie działalności informacyjnej w zakresie rekonwersji dla byłych żołnierzy zawodowych;

2) realizowanie zadań z zakresu pośrednictwa pracy wynikających z odrębnych przepisów;

3) realizacja zadań zleconych przez właściwych terytorialnie kierowników ośrodków aktywizacji zawodowej.

14. Merytoryczny nadzór nad realizacją zadań, o których mowa w pkt 13, sprawuje właściwy terytorialnie Centralny Ośrodek Aktywizacji Zawodowej i ośrodki aktywizacji zawodowej.

15. Jednostki organizacyjne, o których mowa w pkt 6, pozostają:

1) na zaopatrzeniu finansowym wojskowych biur emerytalnych, odpowiednio w Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Szczecinie i we Wrocławiu;

2) na zaopatrzeniu logistycznym wojskowych jednostek budżetowych właściwych dla tego zaopatrzenia prowadzonego na rzecz wojskowych biur emerytalnych.

16. Dowódcy (dyrektorzy, komendanci, szefowie, kierownicy) komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej stacjonujących na obszarze działania właściwego terytorialnie ośrodka aktywizacji zawodowej:

1) przekazują informacje dotyczące żołnierzy zwalnianych z zawodowej służby wojskowej w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia wobec nich działań rekonwersyjnych;

2) uczestniczą w procesie udzielania zwalnianym żołnierzom pomocy rekonwersyjnej;

3) współpracują z właściwymi terytorialnie ośrodkami aktywizacji zawodowej w zakresie działalności rekonwersyjnej.

17. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wyda do dnia 31 grudnia 2007 r. dokumenty organizacyjne i etatowe umożliwiające realizację przedsięwzięć określonych w decyzji.

18. Dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Dowódca Garnizonu Warszawa, w uzgodnieniu z Dyrektorem Departamentu Spraw Socjalnych, przedstawią Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, do dnia 15 listopada 2007 r., wnioski organizacyjno-etatowe dotyczące likwidacji stanowisk do spraw rekonwersji, za wyjątkiem stanowisk pełnomocników do spraw rekonwersji w wojewódzkich sztabach wojskowych.

19. Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Dowódca Garnizonu Warszawa w wyniku zmian etatowych, o których mowa w pkt 17 i 18, przekażą do dyspozycji dysponenta głównego planowane zatrudnienie pracowników oraz wydatki budżetowe.

20. Dyrektor Generalny Ministerstwa Obrony Narodowej uwzględni zmiany wynikające z decyzji przy opracowywaniu obwieszczenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych oraz decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie bezpośredniego podporządkowania jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.

21. Dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych:

1) na etapie projektu decyzji budżetowej na 2008 r. przedstawi uzgodniony z właściwymi dysponentami środków budżetowych wniosek w sprawie przesunięcia limitów zatrudnienia pracowników wojska oraz wydatków budżetowych na utrzymanie istniejących ośrodków aktywizacji zawodowej;

2) przedstawi, w terminie do dnia 15 listopada 2007 r., w trybie określonym w przepisach w sprawie działalności kompetencyjnej i organizacyjno-etatowej w resorcie obrony narodowej, wnioski organizacyjno-etatowe dotyczące prze-formowania dotychczasowych i sformowania nowych jednostek organizacyjnych, o których mowa w pkt 6;

3) przedstawi, w terminie do dnia 15 października 2007 r., projekt zmian do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia z dnia 7 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu korzystania przez żołnierzy zawodowych i byłych żołnierzy zawodowych z pomocy w zakresie przekwalifikowania, doradztwa zawodowego lub pośrednictwa pracy (Dz. U. Nr 147, poz. 1549);

4) opracuje jednolite wytyczne do działalności rekonwersyjnej;

5) przeformuje i sformuje, w terminie do dnia 31 marca 2008 r., jednostki organizacyjne, o których mowa w pkt 6;

6) opracuje, w porozumieniu z Dyrektorem Departamentu Administracyjnego, projekt zmian do regulaminu organizacyjnego MON stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 40/MON z 22 listopada 2006 r. w sprawie regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej (Dz. Urz. MON Nr 21, poz. 270 oraz z 2007 r. Nr 4, poz. 38 i Nr 6, poz. 73) wynikających z decyzji.

22. Dyrektor Departamentu Kontroli dostosuje plany działalności kontrolnej do postanowień decyzji.

23. Odpowiedzialnym za wykonanie decyzji jest Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

właściwy w zakresie nadzoru nad Departamentem Spraw Socjalnych.

24. Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia podpisania.

Załącznik do decyzji Nr 440/MON Ministra Obrony Narodowej
z dnia 3 października 2007 r.(poz. 198)

OBSZAR DZIAŁANIA OŚRODKÓW AKTYWIZACJI ZAWODOWEJ

infoRgrafika

[1] Pkt 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 decyzji nr 82/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 lipca 2018 r. zmieniającej decyzję w sprawie działalności rekonwersyjnej w resorcie obrony narodowej (Dz.U.MON. poz. 90). Zmiana weszła w życie 5 lipca 2018 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00