Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 stycznia 2004 r., sygn. I SA/Łd 1449/03

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA del. Teresa Porczyńska (spr.), Sędzia WSA Jolanta Rosińska, p.o. Sędziego WSA Małgorzata Łuczyńska, Protokolant st. sekr. Małgorzata Kowalczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 stycznia 2004 roku sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego A w Ł. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

 

UZASADNIENIE

W wyniku przeprowadzenia kontroli w Przedsiębiorstwie Handlowo - Produkcyjnym A Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością w Ł., w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania i prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych za 1997 r., Inspektor Kontroli Skarbowej wydała decyzję Nr [...] określającą wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 1997 r. wraz z zaległością podatkową i odsetkami za zwłokę. Inspektor w rozpatrywanej sprawie nie uznała za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez Spółkę na eksploatację samochodów niebędących jej własnością, oraz wynagrodzeń Zarządu Spółki.

Od powyższej decyzji w dniu 17 października 1999 r. Strona skarżąca wniosła odwołanie do Izby Skarbowej w Ł. stawiając zarzut naruszenia przepisów procedury podatkowej, a w szczególności art.120, 121 §1, 122, 187, a także art.14 § 1 i 6 i art.210 § 1 ust.6 ustawy Ordynacja podatkowa. W odwołaniu Skarżąca podniosła również zarzut naruszenia przez Organ kontrolny przepisu art. 16 ust. 1 pkt.51 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654) poprzez stwierdzenie, że samochody Opel Corsa, Tigra, Omega oraz Frontiera powinny być zaliczone do samochodów osobowych mimo zakwalifikowania ich przez leasingobiorcę jako samochodów ciężarowo - uniwersalnych i ciężarowo - specjalnych. Skarżąca jednocześnie stwierdziła, iż kryterium zaliczenia samochodu do danej kategorii jest kwalifikacja ustalona w dowodzie rejestracyjnym danego samochodu przez właściwy wydział komunikacji. Dodatkowo Skarżącą podniosła, że za zmianą kwalifikacji przedmiotowych pojazdów powinien świadczyć chociażby fakt wymontowania tylnych siedzeń i pasów bezpieczeństwa czy też zamontowaniu siatki lub płyt celem oddzielenia kierowcy od kabiny pasażerskiej. Odmowa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot wynagrodzeń i składek ubezpieczeniowych wypłaconych członkom zarządu spółki narusza zdaniem skarżącej art.16 ust.1 pkt.38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00