Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 listopada 2004 r., sygn. III SA 3031/03

Nie można przychodu ze sprzedaży powierniczej traktować jako przysporzenia zleceniobiorcy - powiernika. Za przychody podatnika z tytułu umowy zlecenia powierniczego uznać należy zatem wyłącznie prowizję /art. 10 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./. Natomiast kosztów powierniczego nabycia udziału oraz kosztów i przychodu z powierniczego zbycia udziału nie rozpoznaje się w rozliczeniu podatkowym u zleceniobiorcy, ale u zleceniodawcy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Marka Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 października 2003 r. (...) w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Urzędu Skarbowego W.-M. z dnia 30 czerwca 2003 r. (...); (...).

 

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 1999 r. Skarżący - Marek Z. zawarł ze spółką "P.I". S.A. umowę zlecenia, w której zobowiązał się do nabycia we własnym imieniu, lecz na rachunek zleceniodawcy udziału wynoszącego 2/3 części w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz współwłasności budynku znajdującego się na tym gruncie położonego w W. przy P. M. 2. Umowa zlecenia zawierała zobowiązanie Skarżącego do przeniesienia na żądanie zleceniodawcy nabytego udziału na zleceniodawcę lub jego następcę prawnego. Z tytułu wykonania zlecenia strony przewidziały wynagrodzenie dla Marka Z. w wysokości 168.712 zł.

Tego samego dnia Marek Z. w wykonaniu umowy zlecenia /co zostało potwierdzone w sporządzonym akcie notarialnym/ nabył we własnym imieniu, lecz na rachunek "P.I". S.A. 2/3 części w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz współwłasności budynku znajdującego się na tym gruncie.

Następnie w dniu 31 grudnia 2002 r. strony zawarły aneks do umowy zlecenia, który przewidywał zobowiązanie Skarżącego do przeniesienia na żądanie zleceniodawcy nabytego udziału na zleceniodawcę lub jego następcę prawnego lub na wspólnie wybraną osobę trzecią w szczególności poprzez sprzedaż udziału w imieniu własnym lecz na rachunek "P.I". S.A. spółce prawa handlowego zawiązanej przez niego. Skarżący zobowiązał się w przypadku sprzedaży ww. praw osobie trzeciej do wydania zleceniodawcy na każde żądanie pożytków w postaci uzyskanej ceny albo roszczenia o jej zapłatę oraz udzielenia "P.I". S.A. nieodwołalnego i niegasnącego pełnomocnictwa do dokonania tych czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00