Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2006 r., sygn. III SA/Wa 1722/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Tarno (spr.), Asesor WSA Hieronim Sęk, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 sierpnia 2006 r. spraw ze skarg C. P. Sp. z o.o. w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnatrzwspólnotowej samochodów osobowych oddala skargi

Uzasadnienie

III SA/Wa 1722/06

UZASADNIENIE

Zaskarżonymi decyzjami z [...] marca 2006 r. nr: [...] i[...] Dyrektor Izby Celnej w W. utrzymał w mocy decyzje Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z dnia [...] października 2005 r. nr [...] i z dnia [...] października 2005 r. nr [...] odmawiającą firmie C. P. Sp. z o.o. zwrotu podatku akcyzowego z tytułu wewnątrz wspólnotowej dostawy samochodów osobowych.

Spółka nabywała od P. S.A. i A. C. S.A. samochody osobowe i płaciła akcyzę z tytułu ich wewnątrzwspólnotowego nabycia. Później jednak częściowo odstąpiła od umowy sprzedaży odnośnie niektórych samochodów, a następnie zleciła ich wywóz do właścicieli w innych krajach Unii Europejskiej.

Wnioskami z kwietnia i czerwca 2005 r. Spółka wystąpiła do Urzędu Celnego [...] w W. o zwrot nadpłaconego podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych w kwocie 119.761,48 zł. i 316.646,92 zł. Wnioski uzupełnione zostały o kopie faktur zakupu i korekt faktur zakupu samochodów osobowych wystawionych przez P. S.A., dokumenty przewozowe CMR (oryginały i kopie), listę samochodów objętych dostawą wewnątrzwspólnotową, kserokopie dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju, kserokopię umowy o świadczenie usług transportowych zawartej z firmą G. Sp. z o.o.

Odmawiając zwrotu podatku akcyzowego organ powołał się na art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 poz. 254 z późn. zm.), zwanej dalej upa, który stanowi, że podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy. Zwrot akcyzy następuje na wniosek podmiotu. Uprawnionym jest podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspolnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (art. 77 ust. 1 upa). Dokumentami potwierdzającymi dokonanie dostawy wewnątrzwspolnotowej w szczególności są: dokumenty przewozowe, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą (ust. 3). Zgodnie z § 3 rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspolnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz. U. Nr 74, poz. 673), zwanego dalej rozporządzeniem, do wniosku o zwrot akcyzy powinny zostać załączone:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00