Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 października 2007 r., sygn. I SA/Gl 265/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (spr.), Sędzia NSA Przemysław Dumana,, Sędzia WSA Krzysztof Winiarski, Protokolant Halina Modliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 października 2007 r. sprawy ze skargi "[...]" Sp. z o.o. w B.-B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych-interpretacja oddala skargę

 

UZASADNIENIE

[...] Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w B.-B. wniosła skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 15 lutego 2007 r., którą organ ten odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] nr [...], stwierdzającego, że stanowisko skarżącej, przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Spółka złożyła powyższy wniosek celem uzyskania stanowiska, czy zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółka jest zobowiązana potrącić podatek u źródła w momencie kapitalizacji odsetek od pożyczki. Przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że zawarła umowę pożyczki z nierezydentem. Zgodnie z tą umową odsetki z niej wynikające mogą być kapitalizowane. Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na płatniku ciąży obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych tylko w przypadku, kiedy należności określone w art. 21 ust. 1 i art. 22 tej ustawy (m. in. odsetki od kredytu lub pożyczki) są wypłacone Zwrot "dokonują wypłat" powinien być rozumiany jako równoważnik sformułowania "spełnienie świadczenia" czyli wykonania zobowiązania polegającego na zapłacie gotówką określonej w umowie kwoty odsetek lub pozostawienie ich do dyspozycji odbiorcy w sposób określony w umowie lub zwyczajowo przyjęty. Zdaniem wnioskodawcy, spełnieniem świadczenia będzie również kompensata lub potrącenie wierzytelności, natomiast kapitalizacja odsetek nie stanowi wypłaty, gdyż w momencie kapitalizacji odsetki są dopisywane do kwoty kapitału i pożyczkodawca w żaden sposób nie otrzymuje odsetek z datą kapitalizacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00