Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. I SA/Gd 151/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Asesor WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 listopada 2007 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej w G., po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez J.C. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. z dnia [...] ustalającą zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia w dniu 29 stycznia 2003 r. w drodze darowizny przekazanej przez T.S. lokalu mieszkalnego położonego w [...] przy ul. Stare Miasto [...], w kwocie [...] zł

W uzasadnieniu wydanej decyzji Dyrektor Izby Skarbowej w G. zauważył, że wszelkie przepisy przewidujące ulgi podatkowe, stanowiąc odstępstwo od zasady powszechności opodatkowana wymagają stosowania ścisłej wykładni. Jednym z takich przepisów jest art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004 r., nr 142, poz. 1514 dalej ustawa o podatku od spadków i darowizn) przewidujący prawo do ulgi m. in. w przypadku nabycia w drodze darowizny lokalu mieszkalnego. Jak podkreślił organ odwoławczy zachowanie prawa do ulgi, przewidzianej w tym przepisie zostało uzależnione od łącznego spełnienia przez nabywcę lokalu mieszkalnego warunków wymienionych w ust. 2 pkt 1-5. Jednocześnie w ust. 7 i 8 przewidziany został wyjątek wskazujący, że warunek z ust. 2 pkt 5 jest spełniony także wówczas, gdy lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania z uwagi na uzasadnioną konieczność zmiany warunków mieszkaniowych lub miejsca zamieszkania, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu, nastąpiło nie później niż 6 miesięcy od daty zbycia. Zdaniem organu odwoławczego przesłanką zachowania ulgi jest cel w związku, z którym następuje zbycie lokalu tj. konieczność zmiany warunków mieszkaniowych realizowanych w zbywanym lokalu. Konieczność ta musi mieć charakter imperatywny, wskazujący na sytuację wyjątkową, jeśli warunki mieszkaniowe wymagają obiektywnie poprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00