Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. III SA/Wa 158/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Asesor WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi D. KG na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z [...] października 2006 r. Minister Finansów, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 w zw. z art. 14e § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej "Op"), odmówił zmiany własnego postanowienia z [...] sierpnia 2006 r. w przedmiocie uznania za nieprawidłowe stanowisko Spółki D. KG oraz osób uprawnionych do udziału w zysku tej spółki: [...] (dalej zwanej "stroną Skarżącą" lub "Skarżącą") przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90; dalej "umowa polsko niemiecka") dotyczącym ustalenia obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce z tytułu udziału w zyskach niemieckiej spółki komandytowej.

Powołane na wstępie rozstrzygnięcie zostało wydane na podstawie następującego stanu faktycznego.

Pismem z 30 stycznia 2006 r. Skarżąca wystąpiła do organów podatkowych z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie postanowień umowy polsko niemieckiej. Przedstawiając stan faktyczny, pełnomocnik Skarżącej wskazał, że Skarżąca, mająca siedzibę w Niemczech, na podstawie wstępnej umowy z 13 sierpnia 2004 r. zawartej z P [...] S.A. z siedzibą w W., przystąpiła do konsorcjum, jako jej partner. Umowa wstępna została zawarta w celu wspólnego udziału w przetargu na realizację inwestycji o nazwie "Renowacja istniejącej sieci kanalizacyjnej lewobrzeżnego S.". Konsorcjum po wygraniu przetargu, w dniu 9 grudnia 2004 r. zawarło porozumienie kontraktowe na wykonanie objętych przetargiem robót współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach programu ISPA 2000 (porozumienie).W drugiej połowie 2005 r. Skarżąca podjęła prace przygotowawcze w celu realizacji wymienionego porozumienia, zatrudniając inżynierów prowadzących prace projektowe i planistyczne, a w październiku 2005 r. otworzyła biuro w S.. Zgłoszenie o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP-2) Skarżąca złożyła 1 września 2005 r. w [...] Urzędzie Skarbowym W. Zdaniem Skarżącej w związku z wystąpieniem trudności nie nastąpiło rozpoczęcie prac mających na celu wykonanie przyjętej do realizacji inwestycji, przy czym problemy z rozpoczęciem realizacji inwestycji leżały po stronie Spółki, występującej w omawianej transakcji jako partner konsorcjum.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00