Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Sz 594/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Zaremba, Sędziowie Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.),, Sędzia NSA Zofia Przegalińska, Protokolant Joanna Zienkowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi G.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 13 marca 2007 r. G.P. wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w S. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie możliwości dokonania rozliczenia zmarłego w dniu 15 stycznia 2007 r. M.P. - męża wnioskodawczyni - z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r.

We wniosku G.P. wskazała, iż ma zarejestrowaną działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Działalność tę podatniczka zawiesiła w 2002 r., nie osiągając w okresie tego zawieszenia żadnych przychodów. Ponadto podatniczka podała również, że przez cały rok 2006 prowadziła wspólnie z mężem gospodarstwo domowe, a w związku z chorobą męża, to ona ponosiła wydatki na zakup leków oraz środków pielęgnacyjnych.

Zdaniem podatniczki, powinna ona mieć możliwość rozliczenia się wspólnie ze zmarłym mężem lub złożyć za męża zeznanie roczne - przyjęcie przeciwnego stanowiska stanowiłoby bowiem naruszenie przepisów art. 2, art. 32 pkt 1 i 2 w związku z art. 91 pkt 1 - 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Do wniosku podatniczka dołączyła sporządzone i podpisane przez siebie zeznanie P1T-37 o wysokości osiągniętego przez jej męża dochodu w roku podatkowym 2006, w którym wykazała nadpłatę w wysokości [...] zł.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w S. po dokonaniu oceny stanu faktycznego i prawnego sprawy, postanowieniem z dnia [...], nr [...], nie podzielił stanowiska G.P., uznając, iż podatniczka nie może rozliczyć się wspólnie ze zmarłym małżonkiem, w sytuacji, gdy między małżonkami sądownie zniesiono wspólność majątkową, a ponadto do niej samej mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00