Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 września 2009 r., sygn. I SA/Gl 227/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Protokolant Apl. radc. Anna Tukaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 września 2009r. sprawy ze skargi Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej A w K. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Skarbu Państwa na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ( słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania;

Uzasadnienie

W dniu 28 sierpnia 2008 r. wpłynął do organu interpretacyjnego wniosek Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej A w K. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rezerwy na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, a to w świetle art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b) i pkt 26 oraz art. 16 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop).

Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że jest on jednostką uprawnioną do udzielania pożyczek i kredytów, na podstawie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Przedmiotem działalności Spółdzielni jest m.in. gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie od jej członków, przeprowadzanie na rzecz członków rozliczeń finansowych (na ich zlecenie), udzielenie członkom pożyczek i kredytów.

W związku z należnościami trudno ściągalnymi Spółdzielnia tworzy odpisy aktualizujące w celu urealnienia aktywów, zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz przepisami wewnętrznymi (uchwałami Kasy Krajowej). Spółdzielnia wskazała, że w związku z tym, iż wierzytelność nieściągalna z tytułu udzielonej pożyczki nie była nigdy przychodem należnym, również odpis aktualizujący nie był traktowany jako koszt podatkowy. Jednakże - na co zwraca uwagę wnioskodawca - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. a) updop, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów "rezerw na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z wyjątkiem rezerw tworzonych na pokrycie, w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w pkt 25 lit. b):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00