Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 września 2010 r., sygn. I SA/Gd 634/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Zalewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 września 2010 r. sprawy ze skargi E. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej oraz rozłożenia na raty podatku od nieruchomości za lata 2005 - 2009 oddala skargę.

Uzasadnienie

E.K. zwróciła się do organu podatkowego pierwszej instancji o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległego podatku od nieruchomości za lata 2005-2009 w kwocie [...] zł z odsetkami w wysokości [...] zł. Wniosek uzasadniony został tym, że ma trudną sytuację finansową, wynikiem której była likwidacja firmy. Wnioskodawczyni wskazała, że naliczenie podatku od nieruchomości dotyczyło sklepu, gdzie prowadziła działalność gospodarczą. Sklep nie był własnością podatniczki, która korzystała z nieruchomości jako najemca. Do wniosku załączyła umowę najmu lokalu użytkowego z 20 grudnia 1996 r. Podniosła, że umowa ta nie wskazuje na obowiązek zapłaty podatku, o którego umorzenie lub rozłożenie na raty wnosiła.

Decyzją z dnia 20 stycznia 2010 r. Prezydent Miasta odmówił udzielenia ulgi podatkowej, nie znalazł bowiem ku temu przesłanek ustawowych określonych w art. 67a Ordynacji podatkowej. Organ podatkowy ustalił, że wprawdzie działalność prowadzona przez stronę przynosiła stratę, to jednak nie przedstawiła okoliczności mogących przemawiać za uwzględnieniem wniosku. Z oświadczenia majątkowego strony wynika, że posiada dom jednorodzinny o powierzchni 400 m2 i nie posiada żadnych dochodów. Podatniczka nie przedstawiła informacji z Powiatowego Urzędu Pracy potwierdzającej status bezrobotnej. Koszty utrzymania ponosi jej rodzina. Pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z mężem, lecz nie przedstawiła pomimo żądania wysokości jego dochodów. Organ zważył też, iż w przeszłości udzielano ulg pomimo czego nie uległa poprawie sytuacja jej firmy, która sukcesywnie przynosiła stratę. Do tego jedną z przyznanych ulg było rozłożenie na raty zaległego podatku za lata 2003 - 2007 decyzją nr [...] z dnia 31 maja 2007 r. Wnioskodawczynie nie wywiązała się z obowiązku regulowania rat ustalonych w tej decyzji. Taki stan rzeczy w ocenie organu podatkowego czynił bezzasadnym przyznanie dalszych ulg. Organ ustosunkował się również do zarzutów strony w kwestii obowiązku płatności podatku od nieruchomości posiadanej na podstawie umowy najmu. W tej części wskazano, że podatek obciążał stronę mocy art. 3 ust. 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00