Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. I SA/Gl 1125/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie WSA Wojciech Organiściak, Krzysztof Winiarski, Protokolant Izabela Maj - Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2010 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w G. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] (nr [...]) Dyrektor Izby Skarbowej w K. działający za Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko A sp. z o.o. w G. (zwanej dalej także Spółką) przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek naliczonych od kredytów, które zostały przejęte w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz ustalenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek naliczonych od kredytów, które zostały przejęte w ramach aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu zaskarżonej interpretacji wskazano na wstępie, że wniosek o udzielenie interpretacji indywidualnej wpłynął w dniu 3 czerwca 2008 r. i przedstawiono w nim następujący stan faktyczny. Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie budowy oraz wynajmu centrum handlowego. Na podstawie zawartej w dniu 14 grudnia 2007 r. w formie aktu notarialnego umowy Spółka dokonała wniesienia wyodrębnionego w ramach swojego majątku przedsiębiorstwa do B sp. z o.o. w zamian za wydane przez B sp. z o.o. udziały w jej podwyższonym kapitale zakładowym. Podano, iż wniesione do B sp. z o.o. przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, przeznaczonych do realizacji zadań gospodarczych, w rozumieniu art. 55 (1) kodeksu cywilnego obejmujący w szczególności prawo wieczystego użytkowania gruntu, własność budynku, ruchomość, inne rzeczowe składniki trwałe, wartości niematerialne i prawne, należności, prawa i obowiązki wynikające z wszelkich umów, porozumień, ofert, zleceń i innych czynności prawnych związanych z przedsiębiorstwem, w tym wynikające z umów najmu, umowy o zarządzanie obiektem oraz umów pożyczek, kredytów. Wraz z wymienionym powyżej przedsiębiorstwem Spółka dokonała przeniesienia na B sp. z o.o. zobowiązań związanych funkcjonalnie z tym przedsiębiorstwem, w tym z tytułu pożyczek/kredytów. Przejście powyższych zobowiązań nastąpiło w trybie art. 519 k.c. t.j. poprzez przejęcie długów przez B sp. z o.o. za zgodą wierzyciela. Część z przedmiotowych kredytów/pożyczek została zaciągnięta w walucie obcej. Te zobowiązania nie zostały przewalutowane przed ani na dzień przejęcia. Na mocy umowy z dnia 14 grudnia 2007 r. B sp. z o.o. przejęła łącznie cztery pożyczki Spółki wynikające z czterech umów: umowy z C zawartej w dniu 8 października 2007 r., zgodnie z którą odsetki są naliczane i płatne kwartalnie, dwóch umów z zagraniczną instytucją zawartych w dniu 8 listopada 2005 r., zgodnie z którymi odsetki są kapitalizowane na dzień 1 stycznia każdego roku, umowy nowacji z zagraniczną instytucją zawartej w dniu 5 października 2005 r., zgodnie z którą odsetki są kapitalizowane na dzień 1 stycznia każdego roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00