Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 marca 2013 r., sygn. I SA/Sz 919/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Maczewski, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska,, Sędzia WSA Anna Sokołowska (spr.), Protokolant Michał Iwanowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 lutego 2013 r. sprawy ze skargi K. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

K. Spółka z o.o. z siedzibą w [...] (zwana dalej "Spółką", "Wnioskodawcą") w dniu [...] r. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej rozpoznania przychodu w związku z przejęciem kredytu za wynagrodzeniem.

W opisie stanu faktycznego oraz zdarzeń przyszłych Wnioskodawca wskazał, że jest polską spółką kapitałową, polskim rezydentem dla celów podatkowych. Spółka posiada udziały w innej spółce kapitałowej, K. Sz. Sp. z o.o. (zwanej dalej "KSz"), polskim rezydencie dla celów podatkowych. KSz zaciągnęła kredyt długoterminowy w walucie obcej (zwany dalej "Kredytem"). Odpowiedzialność Spółki i KSz z tytułu zobowiązania jest solidarna, ponieważ Spółka zaciągnęła kredyt również na podstawie tej samej umowy. Za środki z tytułu Kredytu KSz nabyła składniki majątkowe, które były i są wykorzystywane przez KSz w jej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca podał także, że ze względów gospodarczych KSz najprawdopodobniej zostanie zlikwidowana, a majątek (przedsiębiorstwo) KSz zostanie przekazany w ramach likwidacji Spółce (w tym przekazane zostaną na rzecz Spółki składniki majątkowe nabyte za środki pochodzące z Kredytu). W KSz nie mogą istnieć zobowiązania Spółki (które nie będą zaspokojone lub zabezpieczone). Spółka w związku z likwidacją zamierza również przejąć za wynagrodzeniem zobowiązanie KSz wynikające z kredytu, tj.: 1) zobowiązanie do spłaty kwoty głównej Kredytu oraz 2) odsetki naliczone do dnia przejęcia Kredytu, a niezapłacone przez KSz, jeżeli takie wystąpią. Przejęcie Kredytu przez Spółkę nastąpi w drodze odrębnej czynności prawnej (tj. na podstawie art. 519 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny; Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), za wynagrodzeniem. KSz zobowiązana będzie zapłacić Spółce całą kwotę istniejących na dzień zawarcia umowy zobowiązań (tj. kwoty głównej Kredytu oraz odsetek od Kredytu naliczonych do dnia przejęcia Kredytu, a niezapłaconych przez KSz). Ponadto niezależnie od tych płatności, ustalone zostanie odrębne wynagrodzenie z tytułu przejęcia długu (zobowiązania).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00