Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 kwietnia 2013 r., sygn. I SA/Gl 1108/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Mikosz, Sędziowie NSA Przemysław Dumana, Ewa Madej (spr.), Protokolant Paulina Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2013 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w Z. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z dnia [...] nr [...] Minister Finansów, działając na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm., obecnie Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., dalej powoływanej jako "O.p."), stwierdził, że nieprawidłowe jest stanowisko A Sp. z o.o. w Ż. (dalej określanej jako "Spółka"), wyrażone przez nią we wniosku o wydanie tej interpretacji.

W uzasadnieniu Minister Finansów wskazał, że stanowisko to dotyczyło skutków podatkowych wypłaty w formie niepieniężnej przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, po czym omówił przedstawiony we wniosku stan faktyczny. W jego świetle Spółka rozważa rozliczenie przychodu z udziału w swoich zyskach w ten sposób, by w miejsce świadczenia pieniężnego wypłacanego jej dwóm wspólnikom, przenieść na nich własność nieruchomości w udziałach adekwatnych do ich udziałów w Spółce lub przenieść na każdego z nich własność jednej z należących do niej nieruchomości. Tym samym rozliczenie nastąpi z zastosowaniem przewidzianej w art. 453 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm., dalej powoływanej jako "K.c.") instytucji datio in solutum, tj. świadczenia w miejsce wykonania. Przeniesienie własności nieruchomości lub udziału w takiej własności będzie więc wykonaniem zobowiązania zapłaty za umorzone udziały. W tym kontekście Spółka zadała pytanie, czy w związku z tego rodzaju formą rozliczeń powstanie po jej stronie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00