Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. I SA/Lu 316/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), WSA Wiesława Achrymowicz,, WSA Małgorzata Fita, Protokolant Referent Paulina Zając, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 maja 2013 r. sprawy ze skargi A Spółki Akcyjnej w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

Zaskarżoną interpretacją z dnia 20 grudnia 2013 r., Dyrektor Izby Skarbowej działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko A. (Spółka) przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie uprawnienia do korzystania ze zwolnienia, dotyczące pytań 1.3, 2 i 3 jest prawidłowe.

Z akt sprawy wynika, że w dniu 27 września 2012 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe:

Głównym przedmiotem działalności Spółki jest wydobycie oraz obrót węglem kamiennym. Spółka złożyła powiadomienie do właściwego Naczelnika Urzędu Celnego i posiada status pośredniczącego podmiotu węglowego. Sprzedaje węgiel zarówno do pośredniczących podmiotów węglowych, jak i do podmiotów zużywających węgiel na cele zwolnione od akcyzy na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy akcyzowej i takich podmiotów dotyczy wniosek.

Warunki realizowanych dostaw węgla oraz odpowiedzialność za jego transport zależne są od ustaleń umownych z poszczególnymi kontrahentami. Umowy te opierają się najczęściej na warunkach Incoterms FCA lub EXW 2010 (ewentualnie FCA lub EXW wg Incoterms 2000), kiedy to nabywca odbiera węgiel od Spółki, a następnie transportuje go do miejsca prowadzenia swojej działalności (lub na zlecenie nabywcy dokonuje tego przewoźnik posiadający stosowne umocowanie). Zdarzają się też umowy oparte na formułach DAP według Incoterms 2010, CPT, DDP lub innych podobnych według Incoterms 2000 lub 2010., wówczas transport węgla pozostaje w gestii Spółki. W każdym z powyższych przypadków, Spółka jako pośredniczący podmiot węglowy dokonujący sprzedaży węgla, wystawia stosowny dokument dostawy w celu spełnienia warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia z akcyzy. Transport realizowany jest drogą kolejową lub samochodową:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00