Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17 lipca 2013 r., sygn. I SA/Gd 488/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 lipca 2013 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 7 lutego 2013 r. nr 320000-IAGW-9110-66/13-3/ŁD w przedmiocie odmowy zwrotu akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodów osobowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 7 lutego 2013 r. Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zwanej dalej Spółką, utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 26 listopada 2012 r. odmawiającą Spółce zwrotu akcyzy z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej 7 sztuk samochodów osobowych.

Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny:

Spółka wystąpiła do Urzędu Celnego z wnioskiem o zwrot akcyzy dotyczącej 7 samochodów osobowych marki Suzuki Grand Vitara o nr [...], w związku z dokonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej tych pojazdów. Kwota żądanego zwrotu określona została w wysokości 17.977,00 zł. Do wniosku dołączono m. in. faktury zakupu i faktury VAT sprzedaży ww. samochodów oraz oświadczenie z dnia 10 września 2012 r. o wywozie samochodów osobowych poza terytorium kraju.

Pismem z dnia 26 września 2012 r. organ I instancji zwrócił się do Wydziału Komunikacji i Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta K. o informacje dotyczące rejestracji przedmiotowych samochodów. Pismem z dnia 9 października 2012 r. poinformowano organ, że przedmiotowe samochody zostały czasowo zarejestrowane w celu umożliwienia ich wywozu za granicę.

Odpowiadając na wezwanie organu do przedstawienia dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów potwierdzających dokonanie dostawy, Spółka uzupełniła wniosek załączając wydruk korespondencji handlowej z przedstawicielem nabywcy samochodów, skan dokumentu przewozowego CMR z potwierdzeniem odbioru samochodów, dokument potwierdzający zapłatę za wewnątrzwspólnotową dostawę oraz fakturę proforma o nr [...] z dnia 17 sierpnia 2012 r. Tłumaczenie korespondencji handlowej i faktury proforma przedłożone zostało przez Spółkę wraz z pismem z dnia 24 października 2012 r. Jednocześnie Spółka wyjaśniła, że samochody zostały przewiezione na jej zlecenie i w jej imieniu, natomiast koszty transportu oraz ubezpieczenia samochodów zostały poniesione przez nabywcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00