Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 września 2013 r., sygn. III SA/Wa 2185/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Aneta Lemiesz, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant referent stażysta Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 września 2013 r. sprawy ze skargi V. z siedzibą w Niemczech na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z 12 grudnia 2011 r. Skarżąca V. GmbH wystąpiła do Ministra Finansów o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie art. 5 i 7 umowy z dnia 14 maja 2003 r. zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90, dalej "umowa polsko - niemiecka" lub "umowa") oraz art. 4a ust. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej "updop").

Przedstawiając stan faktyczny wskazała, że V. GmbH będąca rezydentem podatkowym Niemiec (dalej: Spółka lub Skarżąca) jest komandytariuszem w niemieckiej spółce komandytowej V. GmbH & Co. KG (dalej: SpK). Podobnie jak w Polsce, SpK nie jest w kraju swojej siedziby podatnikiem podatku dochodowego, a opodatkowanie wypracowanych przez nią zysków odbywa się na poziomie jej wspólników, w związku z czym to Spółka (a nie SpK) jako podatnik, a zatem podmiot do którego w sytuacji faktycznej zastosowanie znajdują przepisy umowy polsko-niemieckiej (w zw. z art. 1 oraz art. 3 updop) występuje z niniejszym wnioskiem dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego.

SpK należy do międzynarodowej Grupy V. będącej producentem i dystrybutorem polichlorku winylu (PVC).

SpK zajmuje się dystrybucją PVC m.in. na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na rynku polskim. Odbiorcami PVC oferowanego przez SpK są producenci wykorzystujący PVC jako surowiec przy produkcji oferowanych przez nich wyrobów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00