Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 marca 2014 r., sygn. III SA/Wa 2871/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant starszy referent Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2014 r. sprawy ze skargi A. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności płatnika oraz określenia wysokości niepobranego podatku dochodowego od osób fizycznych za miesiące od stycznia do grudnia 2008 r. oddala skargę

Uzasadnienie

1. Z przedstawionych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie akt sprawy wynika, że w dniach 25 września 2012 r. do 25 października 2012 r. przeprowadzona została kontrola podatkowa w S.A. "A." z siedzibą w W. - dalej: "Spółka" lub "Skarżąca" w zakresie prawidłowości wywiązywania się z obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłat dokonanych w okresie 1 stycznia 2008 - 31 grudnia 2008 roku. W trakcie kontroli ustalono, iż Skarżąca nieprawidłowo pobrała i przekazała na konto organu podatkowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za okres od stycznia do grudnia 2008 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. postanowieniem z dnia [...] stycznia 2013 r. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe wobec Skarżącej w sprawie wywiązywania się z obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych pobranego z tytułu wypłat dokonanych w okresie od stycznia do grudnia 2008 r.

2. Następnie decyzją z dnia [...] marca 2013 r. orzekł o odpowiedzialności podatkowej Spółki i określił wysokość niepobranego przez płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych za I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII 2008 r. w łącznej kwocie 17.818 zł. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał m.in., iż w dniu 30 czerwca 2008r. Spółkę przejęło P. [...] S. S.A. - dalej: "P[...] S.". Wypłaty dokonywane na rzecz pracowników w kontrolowanym okresie, z którymi zawarto umowę o pracę oraz osób z umowami zlecenia i umowami o dzieło dokumentowane były na listach płac sporządzanych za poszczególne miesiące roku podatkowego. Kwoty wykazane na listach płac były zgodne z kwotami wykazanymi w deklaracji PIT- 4R/2008. Spółka w deklaracji PIT-4R za 2008 r. uwzględniła zaliczki pobrane przez spółkę przejętą, czyli odprowadzone przez P. S. za okres od stycznia do czerwca 2008 r. Kontrolą objęto m.in. wybrane wynagrodzenia wypłacone na rzecz osób, których wysokość wskazywała, iż w trakcie roku dochód tych pracowników przekroczy kwoty stanowiące granice pierwszego i drugiego przedziału skali podatkowej. W stosunku do 3 pracowników tj. p. W.C., p. A.K. i p. T.M. ustalono, iż płatnik zaniżył w jednym miesiącu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku ze zmianą podstawy opodatkowania wynikającą z przekroczenia przez dochody ww. osób progów skali podatkowej określonych w ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 ze zm.) dalej: "u.p.d.o.f.", co skutkowało naruszeniem art. 32 ust. 1 u.p.d.o.f. Po przeanalizowaniu zebranego materiału dowodowego, w tym umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych dla pracowników, zawartych przez Spółkę z Centrum Medycznym [...] Sp. z o.o. oraz P.[...] S. z Centrum Medycznym [...] Sp. z o.o., organ pierwszej instancji uznał, iż Spółka zaniżyła zaliczki na podatek dochodowy od wypłat dokonanych w okresie od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r., o podatek obliczony od wartości dodatkowych świadczeń medycznych otrzymanych przez pracowników, ustalonej na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług tego rodzaju. Natomiast w odniesieniu do wypłat na rzecz pracowników przejętego P.[...] S. zaniżenie podatku od dodatkowych świadczeń medycznych dotyczących okresu od 1 stycznia 2008 r. do 30 czerwca 2008 r. ustalono na podstawie ceny zakupionych usług. Organ pierwszej instancji w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy ustalił, że Spółka zaniżyła w 2008 r. zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych o łączną kwotę 17.818 zł, ponieważ nie doliczyła do przychodów pracowników wartości świadczeń ponoszonych za pracowników stanowiących dodatkowe świadczenia medyczne (pakiety medyczne), które wykraczają poza profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz zastosowała niewłaściwą skalę podatkową, co stanowiło naruszenie przepisów art. 12 ust. 1, art. 31 w związku z art. 32 ust. 2 oraz art. 38 ust. 1 u.p.d.o.f.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00