Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2014 r., sygn. III SA/Po 939/14

 

Dnia 2 grudnia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Kosewska Sędziowie NSA Maria Lorych-Olszanowska WSA Ireneusz Fornalik (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Skrocka - Nerka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2014 roku przy udziale sprawy ze skargi A. Spółki Akcyjnej w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę

Uzasadnienie

Spółka A z siedzibą w W. pismem z dnia [...] stycznia 2014 r. zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie sprzedaży wyrobów gazowych zwolnionych od podatku akcyzowego.

We wniosku spółka wskazała następujący stan faktyczny.

Spółka A sprzedaje i dostarcza gaz ziemny do kontrahenta jakim jest Spółka B Kontrahent jest producentem dodatków paszowych i suplementów diety wytwarzanych z odpadów browarnictwa w postaci gęstwy drożdżowej. Spółka planuje sprzedaż gazu ziemnego do kontrahenta z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy. Kontrahent nabywa od spółki i wykorzystuje w zakładzie produkcyjnym gaz ziemny wyłącznie do celów opałowych. Kontrahent posiada status finalnego nabywcy gazowego. Udział zakupu gazu ziemnego w wartości produkcji sprzedanej kontrahenta wynosi nie mniej niż 5% w roku poprzedzającym rok, w odniesieniu do którego jest ustalany procentowy udział. W 2013 r. kontrahent zakończył inwestycję w postaci instalacji nowego systemu wyparnego w zakładzie produkcji preparatów drożdżowych.

Jak wynika z opisu funkcyjnego przygotowanego przez dostawcę systemu, wprowadzony nowy system wyparny składa się z opadowych aparatów wyparnych, przyległych do nich separatorów odśrodkowych, systemu destylacyjnego, próżniowego. Spółka podkreśliła, że inwestycja w postaci instalacji nowego systemu wyparnego doprowadziła do modernizacji instalacji używanej dotychczas w procesie produkcji dokonywanej przez kontrahenta. Dotychczasowy 3-etapowy system wyparny został zastąpiony przez 5-etapowy system częściowo podgrzewany parą, a częściowo oparami z głowicy kolumny destylacyjnej. Celem zainstalowania nowego systemu wyparnego była realizacja celów efektywności energetycznej, tj. realizacja celu oszczędnego gospodarowania energią wskutek zwiększenia wydajności energii w stosunku do jej zużycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00