Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 marca 2015 r., sygn. I SA/Gd 1653/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Kraus (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 marca 2015 r. sprawy ze skargi "A" na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. określa, że interpretacja indywidualna nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1.Zaskarżoną interpretacja indywidualną z dnia 20 sierpnia 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej działający w imieniu Ministra Finansów, działając na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) - dalej jako ,,O.p." oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) stwierdził, że stanowisko przedstawione we wniosku A, sp. z o.o. z siedzibą w G. - dalej jako "Skarżąca" o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji odsetek od pożyczek do wartości początkowej ujawnionego środka trwałego - jest nieprawidłowe.

2. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Skarżąca przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że jest celową spółką inwestycyjną; wybudowała budynek biurowy, przeznaczony wyłącznie na wynajem; decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie budynku Skarżąca uzyskała 10 sierpnia 2012 r.; Skarżąca zawarła umowę najmu na część powierzchni budynku w sierpniu 2012 r.

Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych 31 grudnia 2013 r. Późniejszy termin wprowadzenia do ewidencji środków trwałych Skarżąca uznała za ujawnienie środka trwałego i począwszy od stycznia 2014 r. dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Wartość początkową budynku obejmuje koszt wybudowania (wytworzenia) budynku, zgodnie z definicją wskazaną w art. 16g ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851) - dalej jako "u.p.d.o.p." . W powyższej wartości oprócz kosztów jego wybudowania zostały ujęte też odsetki i prowizje od kredytu naliczone do dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Wartość początkowa budynku powiększona była po zawarciu kolejnej umowy najmu o koszty jego wykończenia. Skapitalizowane odsetki od pożyczek w dniu 31 grudnia 2013 r. czyli "poniesione" po dacie przekazania środka trwałego i "dokładnie" w dniu jego wprowadzenia do ewidencji środków trwałych nie zwiększyły wartości początkowej budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00