Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 lipca 2015 r., sygn. I SA/Wr 258/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Daria Gawlak- Nowakowska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Dagmara Dominik - Ogińska, sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant starszy sekretarz sądowy Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lipca 2015 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. z siedzibą we W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi "A" sp. z o.o. z/s we W. (dalej: strona, skarżąca, spółka, wnioskodawca) jest postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] r., nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie tegoż organu z dnia [...] r., nr [...] odmawiające spółce wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 1 września 2014 r. spółka złożyła wniosek o udzielenie indywidualnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W treści swojego wniosku strona wskazała, że "B" (dalej: Spółka Dominująca) posiada 100% udziałów w "A" sp. z o.o., "C" sp. z o.o. i "D" sp. z o.o. Następie podała, że "B", jako kredytobiorca, zawarła umowę o nadrzędny kredyt. W trakcie obowiązywania umowy kredytowej Spółka Dominująca może zwiększać swoje rzeczywiste zadłużenie, z takim jedynie zastrzeżeniem, że jej aktualny stan zadłużenia nie może przekroczyć maksymalnej kwoty kredytu. Ze względu na konieczność dodatkowego zabezpieczenia zobowiązań z tytułu umowy kredytowej "A" sp. z o.o., "C" sp. z o.o. i "D" sp. o.o. (dalej: Spółki Zależne) poręczyły za dług przyszły "B". do chwili nieodwołalnego zaspokojenia roszczeń wierzycieli, nie później jednak niż do wskazanego w umowie kredytowej dnia. Wnioskodawca podkreślił, że umowa kredytowa nie wskazuje bezpośrednio maksymalnej wysokości poręczenia. W odniesieniu do innych sposobów zabezpieczenia określona natomiast została przez kredytodawcę maksymalna kwota zabezpieczenia (uwzględniająca odsetki od kredytu, prowizje, opłaty, ryzyko związane ze zmianą stóp procentowych, itp.). Zaciągnięty kredyt spłacany jest przez Spółkę Dominującą w trakcie trwania umowy kredytowej w okresach półrocznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00