Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 października 2015 r., sygn. I SA/Lu 502/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka (sprawozdawca) Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, WSA Małgorzata Fita Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Strzelec po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 października 2015 r. sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości w 2010 r. - oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej uchylił decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego z dnia [...] listopada 2014 r., znak: [...] określającą Z. K. zobowiązanie w podatku dochodowym od dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości dokonanego w 2010 r., w wysokości 23.718 zł i określił zobowiązanie w tym podatku na kwotę 23.713 zł

W odwołaniu od decyzji organu I instancji podatniczka wniosła o jej uchylenie i umorzenie postępowania. Podkreśliła, że nie zgadza się z określeniem zobowiązania, z uwagi na niespełnienie warunku przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 126 w związku z ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r., Nr 80 poz. 350 ze. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2007 r. - dalej "pdof", tj. nie złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków do skorzystania ze zwolnienia. Argumentowała, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem art. 21 ust. 1 pkt 126 i ust. 21 pdof oraz konstytucyjnej zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Odnosząc się do stanu faktycznego sprawy wyjaśniła, że nabyła wraz z mężem lokal mieszkalny przy ul. R. w L. - dalej "mieszkanie", na podstawie przydziału na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w dniu 2 maja 1977 r., a następnie wraz z mężem dokonała przekształcenia tego prawa na własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w dniu 20 września 1990 r. W dniu 21 lutego 2001 r. małżeństwo podatniczki zostało rozwiązane przez rozwód, a 6 grudnia 2007 r. nastąpił podział majątku wspólnego, w wyniku którego, podatniczka nabyła prawo do lokalu mieszkalnego w całości bez spłat i dopłat na rzecz byłego męża. Podkreśliła, że w trakcie małżeństwa, w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej, posiadała wspólnie i niepodzielnie mieszkanie w okresie od 20 marca 1990 r. do 6 grudnia 2007 r. Porządkując swoje sprawy majątkowe w dniu 6 grudnia 2007 r. ustanowiła odrębną własność lokalu mieszkalnego i w dniu 30 czerwca 2010 r. dokonała jego odpłatnego zbycia. W jej ocenie, odpłatne zbycie nastąpiło po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez małżonków w ramach wspólność ustawowej małżeńskiej, a następnie właścicielem tego lokalu mieszkalnego, czy to w ramach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czy odrębnej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00