Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Bk 121/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Sędziowie sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Protokolant referent stażysta Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi H. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Sądu decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r., Nr [...], Dyrektor Izby Celnej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z dnia [...] września 2015r. Nr [...] wymierzającą H. F. P. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. (dalej powoływaną także jako "skarżąca Spółka"), karę pieniężną w wysokości 12 000 złotych z tytułu urządzania gier na automacie APEX HOT MAGIC FRUITS o nr [...], poza kasynem gry tj. w lokalu "Z. B." Z. D. w S. przy ulicy P. [...]. Utrzymana w mocy sankcja wymierzona została przy powołaniu się w podstawie materialnoprawnej decyzji I instancji na przepisy art. 2 ust. 3 i 4, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 14, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 oraz art. 91 ustawy o grach hazardowych.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ stwierdził, że warunki urządzania

i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych

i gier na automatach określa ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej powoływana w skrócie jako "u.g.h."). Opisując stan faktyczny organ wskazał, że w dniu 27 listopada 2012r. r. funkcjonariusze celni przeprowadzili w lokalu w lokalu "Z. B." Z. D. w S. przy ulicy P. [...], kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W protokole kontroli na podstawie wykonanych czynności kontrolnych, w tym przeprowadzonego eksperymentu oraz oględzin, stwierdzono, że gry urządzane na automacie APEX HOT MAGIC FRUITS o nr [...], stanowiącym własność skarżącej Spółki, mają charakter gier hazardowych. Automat ten jest urządzeniem elektronicznym, umożliwiającym organizowanie gier o charakterze komercyjnym. Rozpoczęcie gry następuje po zakredytowaniu automatu punktami kredytowymi uzyskanymi w zamian za środki pieniężne a dostęp do lokalu ma nieograniczona liczba osób. Nadto gry urządzane na automacie mają charakter gier losowych, których wynik jest niezależny od gracza. Organ ustalił, że właścicielem urządzenia jest skarżąca spółka H. F. P., która jest też podmiotem urządzającym gry na urządzeniu. Do materiału dowodowego włączono umowę łączącą spółkę z właścicielem lokalu o wspólnym przedsięwzięciu, na mocy której właściciel lokalu z tytułu wspólnej eksploatacji automatu otrzymywać miał co miesiąc ryczałtową opłatę w kwocie 1500 złotych. Postępowanie przed organem I instancji pozostawało w zawieszeniu od 13 marca 2013r. do 20 sierpnia 2015r. z uwagi na prowadzone przed Ministrem Finansów postępowanie w sprawie ustalenia charakteru gier na skontrolowanym automacie, które ostatecznie zakończyło się pozostawieniem wniosku skarżącej spółki bez rozpoznania, a skarga wywiedziona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na ostateczne postanowienia Ministra Finansów w tym przedmiocie została oddalona.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00