Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 października 2016 r., sygn. I SA/Kr 944/16

 

|Sygn. akt I SA/Kr 944/16 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 21 października 2016 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Wiesław Kuśnierz, Sędzia: WSA Ewa Michna (spr.), Sędzia: WSA Urszula Zięba, Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Boczkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2016 r., sprawy ze skargi A.C., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 18 maja 2016 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, , I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną,, II. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej koszty, postępowania w kwocie 200 zł (dwieście złotych).,

Uzasadnienie

Skarżąca A. C. zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie ustalenia źródła przychodów do jakiego należy zaliczyć przychody z tytułu udzielania przez nią korepetycji oraz sposobu rozliczenia uzyskanych z tego tytułu przychodów (dochodów) w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skarżąca podała, że ukończyła studia magisterskie w dziedzinie chemii. Obecnie jest na I roku studiów doktoranckich i chciałaby sporadycznie udzielać lekcji z chemii uczniom gimnazjum, liceum, bądź studentom. Zajęcia odbywałyby się w jej mieszkaniu i nie miałyby charakteru ciągłego, ze względu na potencjalne rotacje uczniów związane z zadowoleniem bądź niezadowoleniem ze sposobu prowadzonych przez skarżącą lekcji, przerwy świąteczne, wakacje oraz ilość wolnego czasu skarżącej. Obecnie jedynym przychodem skarżącej jest stypendium doktoranckie.

Skarżąca zapytała czy udzielane przez nią korepetycje definiowane byłyby na gruncie prawa podatkowego jako działalność wykonywana osobiście przez podatnika, z której dochody podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych ?

Zdaniem skarżącej, na powyższe pytanie należało udzielić pozytywnej odpowiedzi. Zatem do miesiąca, za który dochód od początku roku nie przekroczyłby kwoty wolnej od podatku (wynoszącej 3 091 zł), nie powstawałby obowiązek wpłaty zaliczek. Po uzyskaniu dochodu przekraczającego kwotę wolną od podatku, podatnik byłby zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został uzyskany przychód. Przychody z tytułu udzielania korepetycji, pomniejszone o koszt uzyskania przychodu wynoszący 20 %, należało rozliczyć w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36 lub PIT-37 w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00