Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2017 r., sygn. III SA/Wa 2734/15

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Waldemar Śledzik, sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant referent Piotr Niewiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2017 r. sprawy ze skargi J. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w zakresie dotyczącym pkt 2, 3 i 4, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącego J. W. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postepowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną Minister Finansów uznał za prawidłowe stanowisko J. W. w części dotyczącej braku uznania przychodu z tytułu zamiany akcji warunkowych na zwykłe za przychód ze stosunku pracy oraz ustalenia miejsca podlegania opodatkowaniu tego przychodu. Za nieprawidłowe uznał natomiast stanowisko skarżącego, zgodnie z którym w momencie otrzymania akcji skarżący nie uzyskał przychodu z "innych źródeł" tj. ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f., braku powstania przychodu i obowiązku podatkowego w momencie otrzymania przez Skarżącego akcji (realizacja RSU). Ponadto organ nie podzielił stanowiska skarżącego odnośnie źródła przychodów z kapitałów pieniężnych zwróconej w pieniądzu równowartości sprzedaży 26 akcji uprzednio pobranych na podatek przez płatnika będącego podmiotem zagranicznym.

Skarżący J. W. wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych związanych z zamianą akcji warunkowych na zwykłe. Wskazał, iż jest pracownikiem angielskiej spółki kapitałowej z siedzibą w Anglii, należącej do grupy kapitałowej z siedzibą w USA. Skarżący jest uczestnikiem programu motywacyjnego adresowanego do wyższej kadry menadżerskiej pracującej w spółkach holdingu. Przystępując do tego programu podpisał z holdingiem w 2012 r. umowę na podstawie której przyznano mu niezbywalne, warunkowe prawo bezpłatnego otrzymania w przyszłości akcji holdingu w postaci Restricted Stock Units (RSU). Zgodnie z umową 8 stycznia 2014 r. dokonano zamiany 95 akcji warunkowych na zwykłe, z czego tylko 69 z nich przekazano na konto maklerskie w USA. Natomiast 26 akcji w formie pieniężnej, w walucie amerykańskiej zostało przekazanych w USA na podatek od przysługujących Skarżącemu 95 akcji. Nienależnie pobrany podatek w wysokości równej wartości 26 akcji zwrócono Skarżącemu w styczniu 2014 r. - za pośrednictwem pracodawcy - na jego konto bankowe w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00