Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 lutego 2017 r., sygn. I SA/Lu 892/16

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca) Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Referent stażysta Paweł Kobylarz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 lutego 2017 r. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2015 r. poz. 613 z późn. zm., dalej - O.p.), Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania R. M. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] w sprawie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2010 r. utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu przypomniał, że zaskarżoną decyzją organ pierwszej instancji określił podatnikowi zobowiązanie w kwocie [...] zł z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w ½ części nieruchomości (akt notarialny Rep. [...] z dnia [...]) przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Zbyta nieruchomość stanowiła lokal mieszkalny, położony w K. Organ pierwszej instancji stwierdził, że tylko część poniesionych przez podatnika wydatków stanowi koszty uzyskania przychodów, stosownie do art. 22 ust. 6c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm., dalej - u.p.d.o.f.) Zgodnie z tym przepisem, kosztami uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) (...) stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Zdaniem organu, do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się uwzględnionych przez podatnika wydatków poniesionych na nabycie nieruchomości, tj. na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie zakupu nieruchomości, której sprzedaż stanowi przedmiot zaskarżonej decyzji, zapłatę prowizji bankowej od udzielonego kredytu na zakup nieruchomości, zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki i ubezpieczenie nieruchomości, wymagane zgodnie z umową kredytową. Jako, że podatnik nieprawidłowo zaliczył te wydatki do kosztów nabycia nieruchomości, a tym samym obliczył kwotę zobowiązania podatkowego w zaniżonej wysokości, organ pierwszej instancji określił mu prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego, związanego ze sprzedażą lokalu mieszkalnego, przy uwzględnieniu, że przypadający na niego przychód, to połowa całego uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego (podatnik posiadał udział w jego ½ części).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00