Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. II SAB/Kr 254/17

Dostęp do informacji publicznej

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirosław Bator Sędziowie : WSA Paweł Darmoń WSA Tadeusz Kiełkowski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 18 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi B. W. na bezczynność Burmistrza Miasta w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej na wniosek z dnia [...] października 2017 r. I. zobowiązuje Burmistrza Miasta do wydania aktu lub dokonania czynności w terminie 14 dni od dnia zwrotu akt organowi, II. stwierdza, że Burmistrz Miasta dopuścił się bezczynności, III. stwierdza, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa, IV. wymierza Burmistrzowi Miasta grzywnę w kwocie [...](słownie: pięćset) złotych, V. zasądza od Burmistrza Miasta na rzecz skarżącego B. W. kwotę [...](słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

B. W. w piśmie z dnia 4 października 2017 r. wystąpił z wnioskiem do Burmistrza Miasta R.-Z. o udzielenie informacji publicznej przez przesłanie na podany adres e-mail skanów kopii wszystkich umów zawartych w okresie od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia złożenia wniosku pomiędzy Gminą R.-Z. a Kancelarią Radcy Prawnego P. K..

W odpowiedzi na powyższy wniosek (pismo z dnia 23 października 2017 r. znak: [...]) Burmistrz Miasta odmówił udostępnienia żądanej informacji, bowiem - w ocenie organu - przedmiotowy wniosek stanowi nadużycie prawa do informacji publicznej, a zatem jedynie pozornie podlega reżimowi ustawy o dostępie do informacji publicznej. Wyjaśniając swoje stanowisko, Burmistrz R.-Z. wykazywał: istotę nadużycia prawa podmiotowego; prawną dopuszczalność powoływania się na nadużycie prawa do informacji publicznej; zaistnienie w niniejszej sprawie nadużycia prawa do informacji publicznej; sposób załatwienia wniosku, który rzekomo podlega reżimowi ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Pismem z dnia 14 listopada 2017 r. B. W. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na bezczynność Burmistrza R.-Z. w przedmiocie udostępnienia mu informacji publicznej wskazanej we wniosku z dnia 4 października 2017 r., zarzucając naruszenie art. 61 Konstytucji RP oraz art. 2 ust. 1 oraz art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Skarżący wniósł o: zobowiązanie Burmistrza Miasta do załatwienia sprawy zgodnie ze złożonym wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej z dnia 4 października 2017 r.; stwierdzenie, że bezczynność Burmistrza R.-Z. ma miejsce z rażącym naruszeniem prawa; wymierzenie organowi grzywny w najwyższej możliwej wysokości, zasądzenie na jego rzecz od organu kosztów postępowania według norm przepisanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00