Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 lutego 2018 r., sygn. I SA/Po 931/17

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 01 lutego 2018 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

1.1. Pismem z dnia 13 stycznia 2017 r. X. X. (dalej zwany również skarżącym lub wnioskodawcą) zwrócił się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz momentu dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów.

1.2. We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono opis zdarzenia przyszłego, zgodnie z którym wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki jawnej. W okresie od 2002 r. do listopada 2015 r. dla skarżącego, na stanowisku księgowej pracowała A. A. (wskazana osoba od 2008 r. prowadziła własną działalność - biuro rachunkowe). Osoba ta w firmie skarżącego zajmowała się sprawami związanymi z przygotowaniem i obliczaniem podatków, księgowaniem dokumentów oraz regulowaniem wszelkich zobowiązań, posiadając nieograniczony dostęp do rachunków bankowych we wskazanych przez wnioskodawcę bankach. Skarżący był przekonany, że A. A. wykonywała swoje zadania rzetelnie i bez zastrzeżeń. Wskazana ostatnio osoba informowała skarżącego na bieżąco o dokonywanych (prawidłowo) przelewach związanych z bieżącymi fakturami. A. A. z biegiem czasu zdobyła zaufanie wnioskodawcy. Jak się okazało od sierpnia 2006 r. do lipca 2015 r. oprócz prawidłowo wykonywanych płatności, systematycznie (bez wiedzy wnioskodawcy) przelewała na swoje prywatne konto kwoty na łączną sumę [...] zł. Przez cały ten czas A. A. świadomie wprowadzała skarżącego w błąd. Sprawozdania finansowe, które sporządził biegły rewident nie wykazywały żadnych nieprawidłowości. O wyprowadzonej kwocie z rachunków bankowych skarżący dowiedział się od obecnej księgowej w lutym 2016 r. Niezwłocznie poinformowano organy ścigania. W wyniku podjętych czynności śledczych doszło do przesłuchania, w którym A. A. przyznała się do winy. W prokuraturze zarejestrowana jest sprawa pod wskazaną przez wnioskodawcę sygnaturą oraz toczy się postępowanie sądowe przeciwko wskazanej ostatnio osobie. Do wniosku o wydanie interpretacji załączono dokumenty w postaci dwóch umów o pracę, umowy z dnia 29 kwietnia 2013 r., protokół szkody, zaświadczenie z Komendy Powiatowej Policji, zawiadomienie złożone do Prokuratury Okręgowej w M(1), protokół przesłuchania podejrzanej, wezwanie w charakterze świadka oraz badania sprawozdań finansowych za lata 2007-2008 oraz 2012-2014.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00